Kanadas premiärminister Justin Trudeau förefaller ha ändrat uppfattning kring illegal invandring. Från att tidigare ha uppmuntrat illegala invandrare i USA att söka sig till Kanada, har nu kanadensisk gränspolis fått i uppdrag att utöka antalet räder mot arbetsplatser och hushåll i syfte att anhålla och utvisa illegala invandrare som befinner sig i landet.
Dominic McNeely, talesperson för den kanadensiska gränspolisen, poängterar att den som arbetar i Kanada utan arbetstillstånd nu riskerar att anhållas och utvisas. Samtidigt riskerar arbetsgivaren böter på motsvarande över 300 000 kronor.
Trudeau kritiserad
Ett migrationsråd
Kanada med Justin Trudeau i spetsen stänger nu alltså dörren för illegala invandrare, endast några månader efter att man förklarat att man öppnat den, vilket de upptrappade polisräderna och Trudeaus senaste signalpolitik och retorik bekräftar. Efter sju månader och 11 000 illegala invandrare från USA inser Trudeaus regering att de öppna gränsernas politik inte fungerar.
Kanadas premiärminister omfamnar nu alltså en liknande politik kring illegal invandring som Donald Trump i USA och Sverigedemokraterna i Sverige. I motsats till Trump har Trudeau dock hittills undgått kritik för sina migrationspolitiska åtgärder.