Efter påskhelgen var det på tisdagen dags att återgå till vardagen igen. I Stockholm blev personer med jobb dock stoppade av den sedvanliga gruppen klimatextremister från Återställ våtmarker som saboterade rusningstrafiken på Nynäsvägen vid Globen.

Klockan var 8 då gruppen steg ut på vägen.

– Det är tisdag morgon. Det kan kännas som en helt vanlig dag men är ännu en dag att vi går mot klimatkollaps, samen av gruppens medlemmar som filmade morgonens trafiksabotage medan bilisterna blev argare och argare.

Bara ett par minuter senare var polis på plats då gruppen meddelade att man avsåg sitta ned på vägen i åtta minuter för att ”göra motstånd” till den påstådda ”klimatkatastrof” som just nu ska pågå. För att undvika bli bortburna reste man sig upp innan de åtta minuterna var över och samtliga greps misstänkta för sabotage.

Stoppade trafiken igen

En stund senare klättrade dock tre personer upp på stålbalken med trafikskyltar över vägbanan och höll upp en banderoll på nytt, vilket åter igen stoppade trafiken en stund. Även dessa greps.