Som en del av Tidöregeringens arbete med att städa upp efter decennier av en gravt misskött invandringspolitik har man för avsikt att öka återvandringen av migranter som inte vill eller har kunnat integrera sig i det svenska samhället. I detta arbete vägrar dock Jokkmokks kommun att delta i.

Det är ett brev från regeringens nationella samordnare för arbetet med frivillig återvandring, Teresa Zetterblad, till Jokkmokks kommun som har rört upp känslorna. Kommunen vägrar att ens ha ett möte om det brådskande ämnet.

”Tack men Nej Tack”, skriver Roland Boman från det lokala partiet Framtid i Jokkmokks kommun (FJK) i ett brev som skickats tillbaka till regeringen och publicerats på kommunens hemsida.

Sedan drar Boman in politiskt korrekta och irrelevanta floskler som ”vi och dom” och hudfärg in i det hela och insinuerar att regeringen skulle ha en rasistisk människosyn.

LÄS ÄVEN: ”Rasistiskt” och ”jättefin idé” – så tycker migranter om återvandringsbidrag

Vidare heter det att politiken för att göra Sverige tryggare är ”osvensk” och att regeringen inte förstår ”den ursvenska folksjälens djup”.

De frivilliga bidragen för att återvända hem och möjligheten till att bygga sig en betydligt bättre tillvaro i hemlandet i stället för att leva ett liv i ett parallellt samhälle i Sverige och gå på bidrag resten av livet kallas för ”hot”.

SD ifrågasätter finansiellt stöd till Jokkmokk

Bomans udda svar har fått migrationsminister Johan Forssell (M) att undra ifall han överhuvudtaget känner till hur återvandringsbidraget fungerar.

”Påståendet om att arbetet skulle ske med ’hot’ är totalt grundlöst och ställer frågan om kommunstyrelsens ordförande i Jokkmokk överhuvudtaget har läst förslaget”, skriver Forssell till Norrländska Socialdemokraten.

Även Sverigedemokraterna har uppmärksammat Jokkmokks svar och ifrågasätter varför staten ska lägga resurser på att stötta en kommun som avvisar samarbete med landets demokratiskt valda regering:

LÄS ÄVEN: Tidöregeringen erbjuder familjer 600 000 kronor i återvandringsbidrag