30-årige Kristian Youssef, under lång tid verksam som ingripandepolis i Stockholmsområdet, döms till fem års fängelse efter att ha begått ett stort antal sexualbrott mot barn, däribland barnvåldtäkt, sexuella övergrepp, sexuellt ofredande, utnyttjande av barn för sexuell posering och barnpornografibrott.
Enligt domstolen motsvarar brottsligheten ett straffvärde på fem och ett halvt år. Men tingsrätten sätter ned straffet med sex månader. Detta med hänvisning till att man tycker synd om den dömde som suttit häktad länge och blir av med jobbet.
De nio identifierade brottsoffren är pojkar, i flera fall omkring 12 år gamla. Den yngsta är 11 år gammal. Kontakterna inleddes via Snapchat, där Youssef använde flera olika konton.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Pågick under lång tid
Brotten har enligt domen begåtts under en längre period, från den 1 september 2023 fram till den 30 mars 2025. I kommunikationen uppgav han vid upprepade tillfällen en lägre ålder än sin verkliga. Flera av pojkarna hade samtidigt tydligt berättat hur gamla de var.
I flera fall skedde övergreppen i form av videosamtal där den tilltalade förmådde barnen att utföra handlingar i realtid framför kameran. Utredningen visar att han i vissa fall spelade in materialet genom att filma av skärmen med en annan enhet, vilket gjorde att även tillfälliga chattar kunde sparas.
I ett av ärendena dokumenterades ett mycket stort antal filer kopplade till ett enskilt barn – bland annat 34 filmer och 19 bilder. Vid sidan av material kopplat till de identifierade målsägandena innehade han även ytterligare barnpornografiskt material, bilder och filmer, varav delar klassades som särskilt hänsynslöst övergreppsmaterial.
Hot, manipulation och löften om pengar
Enligt domen använde Youssef både hot och vilseledande uppgifter för att få pojkarna att skicka bilder och filmer. I vissa fall skickades bilder med vapen i syfte att skrämma.
Pojkarna uppmanades att skicka nakenbilder och att utföra handlingar på sig själva som enligt rättens bedömning utgör allvarliga sexualbrott. I andra fall uppges Youssef ha lockat med pengar.
LÄS ÄVEN: Dagerlind: Farlig övertro på kemisk kastrering
Han skickade även eget sexuellt material till barnen. En del av det material som mottogs sparades i en molntjänst. Utredningen visar också att han använde flera konton kopplade till både sina tjänstetelefoner och en privat telefon.
Avslöjades genom förälder
Brotten uppdagades i januari förra året efter att en förälder upptäckt att hans 12-årige son haft kontakt med en okänd person på Snapchat och skickat bilder av sexuell karaktär.
Föräldern dokumenterade konversationerna och lämnade materialet till polisen. Genom teknisk spårning kunde kontot kopplas till en av polismyndighetens egna, Kristian Youssef, som arbetat som ingripandepolis i Stockholm sedan 2019.
Vid en husrannsakan beslagtogs elektronisk utrustning. Det ledde till att ytterligare brottsoffer kunde identifieras.
Skyllde på barnen – får straffet mildrat
Under rättegången motsatte sig Youssef ansvar för gärningarna. I stället försökte han lägga skulden på de utsatta barnen.
Han har varit frihetsberövad sedan april förra året, först som anhållen och därefter häktad. Av det skälet menar domstolen att påföljden ska mildras. Man skriver: ”På grund av de men han orsakats ska straffet sättas ned med sammanlagt sex månader”.
LÄS ÄVEN: Pedofil bytte kön – slipper fängelsestraff
Youssef kommer dessutom att få straffet kortat med en tredjedel, till fängelse i endast tre år och sex månader. Detta enligt den så kallade två tredjedelsregeln.
Tidöpartierna har från och med 1 januari i år gjort en stramat åt reglerna för förtida villkorlig frigivning. Det gäller i nuläget emellertid endast fängelsestraff som löper på sex år eller mer.
Domstolen dömer honom att betala skadestånd till samtliga nio målsägande. De högsta ersättningarna uppgår till 270 000 kronor respektive 250 000 kronor.





