Annie Lööf 94

Foto: Equmeniakyrkan Youtube/Twitter

Inrikes

Lööf rasar över SD:s tunnelbanekampanj: ”Rasistiskt”

Publicerad 8/16/2022
Annons

SD:s rättspolitiske talesperson Tobias Andersson kommenterar partiets valkampanj i tunnelbanan med att det är ”återvandringståget” och att nästa stopp är Afghanistans huvudstad Kabul. Annie Lööf rasar över utspelet med orden ”så ovärdigt och rasistiskt”.

Våren 2018 meddelade Annie Lööf att man avsåg rösta ja till den så kallade gymnasielagen vilken innebar att omkring 9 000 afghanska män utan asylskäl fick stanna i Sverige. Partiets ja möjliggjorde att lagen klubbades igenom i riksdagen.

LÄS ÄVEN: C säger ja till ny humanitär skyddsgrund – ’ensamkommande’ utan asylskäl ska få stanna

I valrörelsen 2022 har ämnet återigen hamnat i hetluften. Riksdagsledamot Tobias Andersson (SD) skriver på Twitter att det är SD:s återvandringståg med en enkelbiljett till Kabul. Annie Lööf (C) svarar nu med att hon har ”svårt att förstå hur anständiga borgerliga, liberala kollegor vill gå till val tillsammans med detta parti och ge dem inflytande”.

LÄS ÄVEN: Annie Lööf: Ändra grundlagen för att stoppa SD

Simon Kristoffersson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
735Nato-chefen hyllar mångfald, hbtqi och trans: ”Vår styrka”
Annons