Ett extrainsatt digitalt landsmöte som skulle bli en snabb formalitet utvecklades till ett flera timmar långt möte präglat av tekniska problem. Trots turbulensen fick Simona Mohamsson fortsatt förtroende som partiledare för Liberalerna.
Det fanns ingen motkandidat, men motståndet var ändå starkt och visar på en stor splittring i partiet. Omröstningen slutade med 95 röster för och 80 nedlagda röster.
Samtidigt ifrågasattes det hela på grund av tekniska problem under mötet. Ett ombud från Västerbotten kritiserade situationen som oacceptabel.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Efter omröstningen kommenterade Simona Mohamsson beslutet att öppna för ett närmare samarbete med Sverigedemokraterna, som nu alltså tillåts sitta i nästa regering – trots att partiet utgör det klart största bland Tidöpartierna.
I gengäld får Liberalerna en folkomröstning om att införa euron i Sverige.
– Nu har vi fattat ett viktigt beslut för vårt partis framtid. Tio års vånda är över. Genom Sverigelöftet finns nu ett samlat regeringsalternativ på vår sida av politiken, sa Mohamsson till statstelevisionen.





