Ansiktet är översållat av sårskador, näsan är bruten och svullen, ögonpartierna röda och violetta. Under höger kindben löper ett blåmärke från näsan tvärs över kinden. Det är 36-årig familjefar som misshandlades brutalt i efter att ha påpekat för grannar att det råder grillförbud på innergården till hyreshuset där de bor.

I sönsdags eftermiddag blev Steven så svårt misshandlad på hans bakgård till hans hyreshus i Berlin att han fick föras till sjukhus. Det otroliga skälet: Han hade bara påpekat för grannarna att det gäller ett grillförbud för alla boende i huset.

Enligt B.Z. fick mannen svåra skador i ansiktet: flera sår, bruten och svullen näsa, röda och blåslagna ögonpartier samt ett blodutgjutet hematom under höger kindben. Han är nybliven pappa till en tre månader gammal dotter.

”Rumänsk familj”

Bakgrunden var att flera hyresgäster redan tidigare hade stört sig på att samma personer grillade på gården trots att det enligt husreglerna var förbjudet. På söndagsmorgonen ska några hyresgäster redan vi åtta på morgonen ha börjat ställa ut bord och stolar på gården. Steven gick då ner och sa till en av dem, som enligt artikeln tillhör en ”rumänsk” familj, att grillning inte var tillåten. Mannen tog först tillbaka sakerna, men började omkring tre timmar senare åter ställa ut bord och stolar.

Steven reagerade särskilt på att röken drog rakt in i barnrummet, vilket gjorde att familjen inte kunde öppna fönstret. Han gick därför ner igen och talade med mannen. Även då plockades sakerna undan, men senare mellan klockan 13 och 14 började allt om en tredje gång. När mannen åter var på väg att börja grilla sa Steven K. att det inte längre fanns något att diskutera och att han skulle ringa polisen.

Polisen ska enligt artikeln ha sagt att de skulle komma till huset och tala med den motsträvige hyresgästen. De uppmanade samtidigt Steven att gå tillbaka till sin lägenhet, enligt honom med hänvisning till hans egen säkerhet.

Grov misshandel

Kort därefter gick Steven tillsammans med den andre hyresgästen mot framhuset. Då ska hyresgästen ha hotat honom och sagt att hans familj snart skulle komma. Strax därefter kom en Opel Corsa till platsen och en man hoppade ur bilen, följd av en kvinna och ett barn. Mannen gick fram till Steven, och de två rumänska männen – som enligt artikeln uppenbarligen var släkt – började tala till honom med allt hårdare ton.

Utan förvarning ska en av männen då ha tagit fram pepparsprej och sprejat Steven rakt i ansiktet. Därefter ska båda männen ha slagit honom med knytnävarna. Han föll till marken av de snabba och brutala slagen, men angreppet fortsatte. De ska även ha sparkat honom mot huvudet och kroppen. Andra hyresgäster lyckades till slut få angriparna att fly från platsen.

Steven fördes till sjukhus. Utöver flera blåmärken och skador hade han en axel ur led och misstänkta senskador. En operation kan bli nödvändig.

Två dagar efter attacken sa han till B.Z. att han aldrig hade trott att människor kunde bli så lömska och brutala på grund av en sådan bagatell. Enligt B.Z:s uppgifter är gärningsmännen kända vid namn, men ska ännu inte ha gripits.

På nätet kommenterar en person att det är en ny situation många lever med i dagens Tyskland:

Jag bor där det hände, växte upp i Lincolnstr, det var en gång en fantastisk stadsdel! Den familjen är känd för alla där, även polisen!!! Mycket värre är det att majoriteten i Lichtenberg verkligen röstade ”vänster”. De flesta vill uppenbarligen ha det så!