polis
Inrikes

Polisstation utsatt för bombattentat

Publicerad 8/5/2019
Annons

Klockan ett i natt utsattes polisstationen i skånska Svalöv för ett sprängdåd. Materiella skador uppstod men ingen skadades eftersom stationen till följd av personalbrist är stängd på nätterna. Det rapporterar Lokaltidningen.

Det var privatpersoner som slog larm om bombattacken till polisens ledningscentral som skickade ut patruller från andra stationer till platsen. Enligt vittnen var detonationen så stark att halva Svalöv vaknade av knallen.

Händelsen ska enligt iakttagare ha föregåtts av buskörning kring polisstationen. Det finns inga uppgifter om att polisen gripit någon misstänkt för dådet.

Polisstationen i Svalöv har till följd av otillräckliga ekonomiska anslag länge varit nedläggningshotad och verksamheten har delvis ersatts med en husbil. Tanken är att den mobila enheten ska kunna stävja de senaste årens utveckling på orten med ökande personrån och butiksstölder.

Mats Dagerlind
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
1188”Ryssland redo för krig med Nato”
Annons