Faksimil Youtube
Företrädare för den kinesiska regeringen i Peking fördömer de oppositionella politiker i Hong Kong som sägs uppmana stadens unga att demonstrera. En 15-åring arresterades vid protester under första maj efter att ha kastat bensinbomber mot polisen. Nu räcker det, säger de kinesiska myndigheterna.
Sammanlagt har elva hemmagjorda bomber upptäckts i samband med protesterna i Hongkong. Demonstranter har beväpnat sig med allt från hammare till pilbågar och sammandrabbningarna med kravallpolis har många gånger varit brutala. Över 2000 demonstranter har hittills arresterats.
Pekings representanter i Hongkong varnar nu stadens invånare att det inte finns någon framtid för autonomin om de radikala anti-regeringsprotesterna tillåts återgå till kaos och våld. Protesterna i Hongkong, som startade i Juni förra året, har sedan coronavirusets utbrott mattats av avsevärt men har nu blossat upp igen.
Under första maj, ett nära nog heligt datum i det kommunistiska Kina, arrangerades illegala demonstrationer med sammandrabbningar mellan studenter och kravallutrustad polis som följd. Demonstranterna skingrades till slut med tårgas.
En femtonårig pojke arresterades efter att ha kastat en bensinbomb mot polisen. Några timmar senare hittades även tre andra misstänkta bomber i en skola, rapporterar South China Morning Post.
Demonstranterna har fem krav på myndigheterna och vill inte ge vika. “Five key demands, not one less” är slagord som ofta hörs vid protesterna.
De kinesiska myndigheterna ser dock inte ut att vara villiga att ge efter utan säger sig nu söka enighet för att bekämpa coronaviruskrisen, något som demonstranterna ser som ett svepskäl.
”Människor världen runt har slutit sig samman i kampen mot viruspandemin men i Hongkong fortsätter extremister att hetsa folk att delta i våldsamheter och placera ut bomber på offentliga platser”, sade myndigheternas talesman. ”Hongkong har ingen framtid om de våldsamma protesterna återupptas”.
Nedan en videosammanfattning av protesternas första 100 dagar.