På måndagen presenterade regeringen ett nytt stödpaket till Ukraina. Den här gången handlar det om 1,1 miljarder kronor, och totalt har Sverige hittills bidragit med över 100 miljarder kronor.

I en debattartikel i Aftonbladet presenterade bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M), utrikesutskottets ordförande Mattias Karlsson (SD), utrikespolitisk talesperson Joar Forssell (L) och biståndspolitisk talesperson Gudrun Brunegård (KD) de nya planerna.

Det har snart gått fyra år sedan Ryssland inledde sin invasion av Ukraina. Striderna är fortfarande intensiva, särskilt i de östra delarna av landet, samtidigt som ryska luftangrepp med drönare och robotar fortsätter att drabba olika delar av Ukraina.

LÄS ÄVEN: Kungen i möte med Zelenskyj: ”Outröttligt stöd”

Enligt den svenska regeringen riktar sig många av attackerna bara inte mot militära mål, utan många gånger mot civila byggnader som ”skolor, bostäder och sjukhus”. Samtidigt visar kartorna att Ukraina fortsätter tappa mark vid fronten i de östra delarna av landet.

Nyligen meddelade regeringen att budgeten för stödet till Ukraina ska höjas från 100 till 170 miljarder kronor. På måndagen uppgav bistånds- och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) att över 1,1 miljarder kronor nu skickas i form av ett civilt stödpaket.

Ukraina är regeringens viktigaste utrikespolitiska prioritering, och det har bevisats tydligt genom det svenska stödet. Sverige är en av de största givarna av militärt och civilt stöd till Ukraina i hela världen. Sedan februari 2022 uppgår Sveriges stöd till Ukraina till mer än 100 miljarder kronor. Vi ser det som en investering i vår egen säkerhet. Ukraina är Europas främsta försvarslinje, och Ukraina försvarar både sin egen frihet och vår.

– Regeringens debattartikel

LÄS MER: Tidöregeringen: Vi skickar ytterligare 70 miljarder till Ukraina

”Sverige kommer göra allt vi kan för att stötta Ukraina att fortsätta stå emot. Vi står vid Ukrainas sida”, skriver regeringen i debattartikeln.

Humanitärt vinterpaket:

Syftar till att möta de växande humanitära behoven under den kommande vintern. I år beräknas 12,7 miljoner ukrainare behöva humanitärt stöd. Sverige bidrar med medel till mat, vatten, tak över huvudet och stöd till barn. Genom Unicef finansieras bland annat uppvärmning av hundratals skolor.

Energistöd:

450 miljoner kronor avsätts för att reparera kraftnät och annan kritisk infrastruktur, avgörande för att det ukrainska samhället ska fungera.

Återuppbyggnad:

385 miljoner kronor går till Världsbankens fond för Ukrainas uppbyggnad. Pengarna kan användas flexibelt av Ukrainas regering för att reparera bostäder, sjukhus eller andra centrala funktioner.

Minröjning och krigsbråte:

Ytterligare 100 miljoner kronor går till arbete med att röja minor och oexploderad ammunition – en nödvändighet för att människor ska kunna återvända hem och leva säkert.

Källa: Regeringen

Se pressträffen med Benjamin Dousa (M):

LÄS ÄVEN: von der Leyen: EU har ”ganska exakta planer” för trupp till Ukraina