I Stockholms stads nya resepolicy för sina medarbetare ska flygresor undvikas när det finns möjlighet att delta digitalt och tåg vara det primära transportmedlet för kortare resor. Blir det ändå flyget som används görs det 50 procent dyrare.
Det är för resor som är kortare än 50 mil då tåg vara det primära transportmedlet. Stadens resebyrå ska också i första hand erbjuda tåg för resor inom Sverige och Europa.
LÄS ÄVEN: MP-toppens förslag: Förbjud korta flygresor
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Malmö och Göteborg är vanliga destinationer och enligt de nya riktlinjerna blir flyg till Malmö i teorin okej då resan är längre än 50 mil, men inrikes resor ska ändå i första hand ske med tåg.
– Det är tydligt i policyn att det är tåg eller buss som gäller, oavsett under eller över 50 mil. Vill man välja flyg så måste man gå till den högsta förvaltningschefen och motivera varför man ska flyga, säger miljö- och klimatborgarråd Åsa Lindhagen (MP) till Mitt i.
50 procents påslag
Vid de tillfällen då flyg ändå används införs ett klimatväxlingssystem med ett kostnadspåslag på 50 procent på flygbiljetten. Den extra kostnaden betalas av respektive förvaltning – alltså skattebetalarna – och ska gå till så kallade klimatfrämjande åtgärder som trädplantering.
Policyn sägs syfta till att fler ska välja tåget då flyg i dag är billigare.
– Det är inte här vi har de stora utsläppen i Stockholm men det är ett sätt för oss att tydligt ta ställning, säger Lindhagen.
LÄS ÄVEN: Miljöpartiet: Stoppad tillväxt och högre bensinpriser ska rädda klimatet





