En flicka som utnyttjades sexuellt som 14-åring döms att betala 15 000 i skadestånd till gärningsmannen för att ha förtalat honom. Det beslutar Uddevalla tingsrätt.
Det är i april förra året som en man i 20-årsåldern i Västsverige åtalas för våldtäkt mot barn efter att ha haft samlag med en 14-årig flicka. Enligt flickan har hon inte deltagit frivilligt i den sexuella akten.
Domstolen väljer emellertid att döma mannen till sex månaders fängelse för sexuellt utnyttjande av barn. Anledningen är bland annat att ”målsäganden varit nära femton år” samt att domstolen menar att flickan kan hittat på att hon inte deltagit frivilligt på grund av ”skuldkänslor” och ”ett behov av att söka egna förklaringar till det inträffade”.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Hänger ut gärningsmannen
I slutet av sommaren 2023 är den sexbrottsdömde mannen på fri fot igen efter att ha avtjänat två tredjedelar av fängelsestraffet. När flickan får reda på det lägger hon ut en video på det sociala mediet Tiktok, med bild på mannen, där han pekas ut som en våldtäktsman.
”Släppt efter 4 månader för gott uppförande.. Typ helt mållös #nomeansno #no #rape” skriver hon bland annat. Den utpekade mannen, som namnges i Tiktok-videon, vänder sig till polisen.

– Jag fick veta att han blivit släppt och jag var besviken och ledsen, förklarar flickan sitt agerande i polisförhör.
Flickans Tiktok-konto, och videon, tas senare bort innan polisens tekniker hinner säkra bevisning. Därför har de enbart haft den anmälande mannens uppgifter och bilddokumentation att utgå ifrån.
Nu döms flickan, som hunnit bli straffmyndig, av Uddevalla tingsrätt för förtal. Påföljden blir ungdomsvård. Hon döms dessutom att betala 15 000 kronor i skadestånd till den man som förgrep sig på henne.






