En chef vid Kävlinge reningsverk använde kommunala skattemedel till att bygga en hundrastplats till sin egen hund på anläggningen.

Chefen i fråga ville ha med hunden på jobbet och då tog han beslut att bygga en hundrastplats på anläggningen. Samtidigt har både han och andra chefer runt om honom struntat i upphandlingsreglerna i samband med byggandet och förvaltningsledningen kände inte till bygget.

– Hundrastplatsen kom till vår kännedom i samband med en utredning som vi har gjort, säger Lina Rosenstråle, chef för sektorn Samhällsbyggnad inom Kävlinge kommun till SVT.

Vidare har chefen gjort inköp för hundratusentals kronor där det saknas kvitton. Efter kommunens utredningen och konfrontation sade chefen upp sig självmant i somras. Kommunen har polisanmält den tidigare chefen.

Ytterligare en chef har köpts ut men här är det locket på och kommunen går inte ut med mer information.