skottlossning-ostermalm-18-01-19
Inrikes

Skottlossning i lägenhet på Östermalm i Stockholm – en person förd till sjukhus

Publicerad 1/19/2018
Annons

Strax efter klockan tio på fredagsmorgonen utbröt skottlossning i en bostad i fashionabla stadsdelen Östermalm i centrala Stockholm. I lägenheten påträffade polisen en skottskadad man som fördes till sjukhus med ambulans.

Polisen vill inte uppge den exakta adressen eller några uppgifter om de inblandade som kan kasta ljus över motivet. Gärningspersonen ska ha berett sig tillträde till lägenheten genom att utge sig för att vara hantverkare från ett telebolag. Av tillgänglig information att döma är det lägenhetsinnehavaren som skottskadats. Mannen ska ha skjutits i benet.

En stor polisinsats inleddes med flera patruller och helikopter men någon gärningsperson har ännu inte gripits. Polisen har också knackat dörr i kvarteret och företagit en teknisk brottsplatsundersökning.

Händelsen rubriceras som försök till mord.

Mats Dagerlind
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
338Lämnade in upphittad 500-lapp – får 14 000 i böter i stället för hittelön
Annons