Landets rättssalar dignar under grova brottmål. På Nacka tingsrätt låter man inte det hindra att mer triviala lagöverträdelser får sin beskärda del av resurserna. En snickare åtalas nu för att ha haft en kniv i sina arbetskläder. Det rapporterar Nacka Värmdö Posten.
Det var när den 39-årige mannen från Tyresö infann till polisstationen i Nacka i södra Storstockholm för att svara på frågor i ett helt annat ärende som brottet begicks. Innan förhöret hunnit börja reagerade poliserna i receptionen – inte på något hotfullt beteende, utan att skaftet av en kniv stack upp ur snickarbyxorna.
LÄS ÄVEN: Snickaren Joel hade mattkniv i bilen – döms till 10 000 i böter
Kniven visade sig vara ett vanligt arbetsredskap, något snickaren förklarade i förhör. Den hade följt med av ren vana, ett resultat av att han inte bytt om efter jobbet. Några ondskefulla avsikter fanns inte, bedyrade han.
– Jag glömde ta bort den. Jag brukar inte tänka på det efter arbetsdagen.

Polisen grillade snickaren: “Hotad?”
Men trots att hantverkaren tydligt förklarade att kniven varken var ett vapen eller avsedd som personligt skydd, fortsatte förhörsledaren att ställa frågor om huruvida mannen beväpnat sig för att han kände sig hotad.
”Känner du dig hotad av någon?”
”Har du beväpnat dig med kniven för att försvara dig?”
– Frågor ur polisförhöret
Inget mannan sade till polisen hjälpte – händelsen har nu gått till åtal för brott mot knivlagen.
LÄS ÄVEN: Plåtslagare hade knivar i arbetsbilen – greps och åtalades
Mannen har erkänt det tekniska brottet. Han har samtidigt funderingar kring om åtalet är att använda landets rättsresurser på bästa sätt.
LÄS ÄVEN: Kvinna hade brännbollsträ i bilen – döms till dryga böter