Ett nytt språktest har införts i rekryteringen till förskolor i Göteborg – men hittills har ingen kandidat klarat det. Testet gäller sökande som saknar betyg i svenska och har varit i bruk i nästan ett år.
Sedan maj förra året har 3 378 personer ansökt om tjänster som barnskötare i stadens förskolor. Av dessa har 94 personer genomgått det obligatoriska språktestet. Resultatet väcker frågor. Ingen har nämligen blivit godkänd.
Syftet med testet är att säkerställa att personalen har tillräckliga kunskaper i svenska. Språktestet genomförs digitalt av en extern aktör och omfattar samtliga språkliga moment: läsa, skriva, lyssna och tala.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
För att bli godkänd krävs att alla delar klaras. Trots att ingen hittills har lyckats menar ansvariga att testet fyller en viktig funktion. Enligt Blerta Hoti Singh (S) som är ordförande i förskolenämnden är det sannolikt att flera av de personer som nu underkänns tidigare hade kunnat anställas.
LÄS ÄVEN: Rapport: Bristande kunskaper i svenska hos personal på förskolor
– Jag är faktiskt inte förvånad och jag är väldigt stolt över det här testet. Det är ett sätt att säkerställa att vår förskolepersonal har tillräckligt god svenska och det är avgörande för att alla barn oavsett modersmål ska få samma förutsättningar till ett brett ordförråd i svenska, säger Blerta Hoti Singh till Göteborgs-Posten.
Språktestet används i dag endast när den sökande saknar betyg i Svenska 1 eller Svenska som andraspråk 1. Beslutet att införa testerna i Göteborg klubbades igenom av det rödgröna styret. Liknande förslag har tidigare drivits av Sverigedemokraterna, medan de rödgröna partierna tidigare varit kritiska och varnat för att sådana krav kan uppfattas som exkluderande och främlingsfientligt.
LÄS ÄVEN: Rödgröna inför SD-politik – språktest på förskolor
Lokala partiet Demokraterna, Moderaterna och Liberalerna ville dock gå längre än det rödgröna styret i Göteborg och även testa personer där språknivån bedöms som osäker, även om betyg finns. Sverigedemokraterna lade fram ett liknande förslag om att gå längre.
Språktester är redan etablerade inom äldreomsorgen. Under en testperiod 2024 genomfördes 243 tester, där 20 personer nekades anställning på grund av bristande språkkunskaper.
Nu har frågan även lyfts till nationell nivå. Riksdagen har nyligen beslutat om språkkrav inom socialtjänsten, vilket innebär att personal inom äldreomsorgen ska behärska svenska motsvarande nivå B2 enligt europeisk standard.
LÄS ÄVEN: Tidöregeringen vill ha obligatorisk språkförskola och språkkrav för personal





