Stöd Samnytt med en donation så vi kan fortsätta att utmana gammelmedia! Klicka här för mer info.
Sensationellt besked av Löfven – troligen utan att han förstår det själv
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i JANUARI: 42 procent.
Inrikes
2 december 2020
kl. 12.12
4093
4088
0
5
Den här veckan publicerade statsradion en fikaintervju med en rapartist på topplistan som glorifierar gängkriminalitet. Men kritiska frågor uteblev och istället hyllades mannen med ord som ”du har fett mycket självinsikt”. Nu kan Samhällsnytt avslöja att den gängkriminelle mannen sitter häktad på sannolika skäl misstänkt för kidnappning och rån.
Rapartisten är 25-årige Haval Khalil med irakisk bakgrund som gjort sig känd bland unga i ’utsatta områden’ under artistnamnet ”Haval” där han har släppt flera låtar med miljoner spelningar på Spotify och YouTube. På Instagram har artisten över 50 000 följare.
LÄS ÄVEN: SVT marknadsför gängkriminell rapartist – vägrar ta avstånd från brott
Haval är folkbokförd i Skarpnäck i södra Storstockholm och polisen kopplar ihop honom med vad man kallar för Dalennätverket som opererar från närliggande Enskededalen.
Han förekommer sedan tidigare i belastningsregistret för vapenbrott, flera narkotikabrott och rattfylleri.
Den 25 oktober anhölls Haval i sin frånvaro på sannolika skäl misstänkt för människorov och rån begångna mellan den 14 och 15 april i år i området Vårberg tillhörande Skärholmen i södra Stockholm.
På onsdagen begärde kammaråklagare Anna Stråth rapartisten omhäktad. Hon ska senast väcka åtal den 21 december.
Enligt uppgifter från en poliskälla till Samhälsnytt har Haval varit brottsaktiv sedan år 2010 och tystnadskultur präglar förhören. I samband med att 28 olika brottsmisstankar riktats mot honom uppges Haval ha svarat ”inga kommentarer” hela 150 gånger.
Samhällsnytt har vid flera tillfällen uppmärksammat hur de skattefinansierade public service-aktörerna SVT och SR lyfter fram och prisar artister som glorifierar gängkriminalitet. Samtidigt har vi kunnat berätta att artisterna misstänks för grova brott.
På måndagen var det dags igen när Sveriges Radio publicerade en fikaintervju med den gängkriminelle rapparen trots att han sedan början av november sitter häktad för flera grova brott.
Statsreportern Erika Nielsen lyser upp av beundran när hon talar med Haval och några kritiska frågor om hans glorifierande av gängkriminalitet eller huruvida han har lämnat den kriminella banan dyker inte upp. Vid ett tillfälle konstaterar hon även att gangstern har ”fett mycket självinsikt”.
– Du är verkligen omtyckt, vet du det, konstaterar statsreportern för Haval i intervjun.
LÄS ÄVEN: Rapartisten prisades av SR och SVT – nu efterlyst för grovt vapenbrott
Författare av texten
Tyckte du den här artikeln var intressant? Överväg då gärna att bidra till mer sådan journalistik genom att bli månadsgivare. Använd formuläret nedan eller läs mer om olika alternativ HÄR.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
1 timme
”Alla illegala migranter ska släppas ur förvar”
3 timmar
Kaos i migrantläger i Sarajevo – två tusen personer i upplopp
5 timmar
Gravstenar välts för tredje gången – trots ökad bevakning
7 timmar
SD sätter stopp för uppförande av afrosvenskt center i Malmö
23 timmar
Biden planerar att göra om abortregel – för sjätte gången
’Apatiskt flyktingbarn’ till journalisten Tamas: ”Du är en skam för svenska folket!”
2069
EXKLUSIVT: Ekeroth möter en av västvärldens mest förföljda medborgarjournalister – Tommy Robinson
2080
’Lugna gatan’ kostar skattebetalarna tiotals miljoner per år – försörjer livsstilskriminella
877
Boende måste skydda sig med taggtråd – grannarna förstör, stjäl och hotar
1426
Filmreportage: Tryggheten som försvann
1942