På torsdagseftermiddagen misshandlades en 17-årig elev på en gymnasieskola i Alvesta. Två personer har gripits.
Det var vid 14-tiden tumult bröt ut på Allbo lärcenter i Alvesta där bland annat SFI bedrivs. Misshandeln skedde i elevhallen. Samtliga elever fick efteråt lämna skolan som stängde för dagen.
– En elev ska ha blivit misshandlad av en person som inte går på skolan, säger Calle Persson, presstalesperson vid polisen, till statstelevisionen.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Eventuellt ska en kniv ha använts som tillhygge men det är inget som är bekräftat i nuläget. Offret uppgav själv att han fått skär- och stickskador. Skadeläget för 17-åringen är oklart.
Två gripna
Enligt statsradion har en 23-årig man och en 17-årig tjej gripits misstänkta för försök till mord alternativt grov misshandel.
Enligt rektor Elisabeth Wernerson Johnson var situationen tidigare skärrad men är nu lugnt.
Motivet till överfallet är oklart.