Sveriges regering kommenterar inte de tyska utredarnas slutsatser kring Nord stream-attentatet Det får Samnytt veta via mejl.
Tidigare under året pekades Ukraina ut för attentatet mot de ryska gasledningarna i september 2022 enligt en pågående tysk utredning. Och i inte minst tyska medier har allt fler namn på påstått inblandade läckt ut.
Under veckan har det avslöjats, och bekräftats, att Tyskland efterlyser en ukrainsk dykare för inblandning i sprängattacken.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Han är ukrainaren som är efterlyst för Nord stream-attentatet
Regeringen kommenterar inte
Samnytt har därför sökt regeringen: Utrikesminister Tobias Billström (M), hans pressekreterare samt Utrikesdepartementet för att be dem kommentera de tyska uppgifterna.
”Regeringen kommenterar inte pågående brottsutredningar, varken i Sverige eller i andra länder”, skriver UD i ett mejlsvar till Samnytt som fortsätter:
”Frågor om tyska rättsliga åtgärder bör ställas till ansvariga tyska myndigheter.”
Såväl den nuvarande som den tidigare svenska regeringen har tidigare gett Ryssland skulden för Nord stream-attentatet.
LÄS ÄVEN: USA-tidning: Zelenskyj godkände attacken mot Nord stream
Jag undrar om regeringen har någon kommentar till de uppgifter som framkommit i såväl tyska som amerikanska medier om att Ukraina ligger bakom attentatet mot Nord stream, där en ukrainsk medborgare nu är bekräftat efterlyst och där president Zelenskyj påstås ha godkänt attentatet. De tyska utredarna verkar ha gedigen bevisning i form av DNA-spår, mobiltrafik, vittnesuppgifter mm.
Det är ett attentat delvis utfört i svensk ekonomisk zon, och som beskrivs som möjlig statsterrorism eller en ukrainsk krigshandling mot EU:s energiinfrastruktur och mot Nato. Dessutom ett attentat som resulterade i ett betydande utsläpp av växthusgaser.
Är det här något som den svenska regeringen kommer agera på, kommer den ukrainske ambassadören kallas upp till UD för en protest, eller kommer det få några andra politiska eller diplomatiska konsekvenser?






