Européerna är nedstämda över saker som världens tillstånd, sina länder och sina omständigheter. Det framgår av en ny studie som det strategiska kommunikationsföretaget FGS Global gjort.
Undersökningen omfattar mer än 11 000 personer i 23 EU-länder som intervjuades under november. Nästan två tredjedelar uppger att ”de bästa åren är bakom oss” (63 procent) medan 77 procent tror att livet i deras land ”kommer att bli svårare för nästa generation. Särskilt dystra är man i Väst- och Centraleuropa.
76 procent säger att demokratin i deras land är på tillbakagång. Samtidigt finns det en utbredd oro över regeringarnas förmåga att möta problem som krig på kontinentens östra flank, ekonomisk och geopolitisk osäkerhet och växande friktion med Washington.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
LÄS ÄVEN: Befolkningen i EU-land alltmer pessimistiska – rekordmånga vill emigrera
– Det är tydligt att det finns en mycket, mycket hög grad av pessimism, säger Craig Oliver, vice global strategichef på FGS Global, som tidigare tjänstgjorde som kommunikationsrådgivare till den tidigare brittiske premiärministern David Cameron.
Enligt Oliver är det historiskt sett i de ögonblick när människor är pessimistiska som förändring och förbättring kan komma.
Sverige över snittet
I nästan samtliga länder som deltog anser majoriteten att deras land är på fel spår. Undantagen är Litauen, Polen och Danmark. Sverige ligger några få placeringar från toppen med 68 procent. Värst är läget i Frankrike med 79 procent. I EU som helhet ligger andelen på 65 procent.

När de tillfrågade ombads välja mellan två motsatta påståenden sa minst hälften av respondenterna att deras lands politiska system ”sviker folket och behöver grundläggande reformer”, snarare än ”fungerar ganska bra och behöver inga betydande reformer”.
På frågan om de höll med om att deras länder borde vara mer självsäkra när det gäller sina nationella intressen även om det skapar friktion med andra nationer höll en stor majoritet med (71 procent).
Även då det gäller den amerikanske presidenten råder stor pessimism. Ungefär två tredjedelar av de svarande uppger att de är pessimistiska om Trumps inverkan på den globala ekonomin (69 procent), fred och säkerhet (64 procent) och sitt eget land (64 procent) under det kommande året.





