I videon, inspelad i förra veckan, springer en man ifrån den nordafrikanske gärningsmannen som håller en stor machete.

Scenerna utspelades i italienska Turin och i närheten av en grundskola. Den machete-svingande mannen arresterades av polis som identifierade honom som en 28-årig marockan som tidigare har haft psykiska problem och varit involverad i flera andra våldsamma incidenter.

LÄS ÄVEN: Italiensk präst arbetade med migranter – mördades av invandrare

Enligt italiensk media klättrade migranten upp på ett tak för att undkomma en poliskontroll och kastade takpannor på förbipasserande. Han ska också ha utfört en attack mot två personer ombord på en buss.

Även personen som blev jagad ska vara en migrant och ska inte ha skadats allvarligt. Attacken tros ha varit resultatet av en konflikt mellan de två männen som eskalerat.

Politiska reaktioner

Ledaren för nationalkonservativa Fratelli d’Italia, Giorgia Meloni, kommenterade attacken: ”I Turin sätter en kamp mellan nordafrikaner säkerheten för medborgare och förbipasserande på spel. Främlingen beväpnad med en machete ska redan ha attackerat flera personer tidigare.”

Hon kritiserade också Italiens inrikesminister Luciana Lamorgese och påpekade att partiet bara för några veckor sedan demonstrerade på samma gata för säkerhet i Turin och andra städer.

LÄS ÄVEN: Arbetstillstånd till hundratusentals illegala invandrare i Italien

Attacken kommer bara sex månader efter att en annan marockan greps i staden för att ha viftat med en kniv mot lokalbefolkningen medan han var helt naken.

Området där incidenten skedde ska ha blivit ökänt på grund av de många migranternas härjningar.