Svenska Advokatsamfundets journalistpris 2025 går till den vänsterradikala stiftelsen Expo. Det är en utdelning som väcker frågetecken på flera plan – varför en advokatorganisation delar ut journalistpris och varför man gör det till en kontroversiell aktör med tydlig politisk slagsida. Det existerar också nära kopplingar mellan pristagare och prisutdelare genom att Advokatsamfundets tidigare generalsekreterare Anne Ramberg är styrelseordförande i Expo.

Advokatsamfundets journalistpris instiftades 1987 med syftet att belöna journalister som ”på ett sakligt och skickligt sätt behandlar rättsväsendet och rättssäkerheten”. Årets pristagare – stiftelsen Expo – beskriver sig som antirasistisk, men har under lång tid varit en kontroversiell aktör i det svenska medielandskapet. Kritiker anser att stiftelsen agerar mer som opinionsbildare än objektiv granskare, med en tydlig ideologisk slagsida mot högerpartier – särskilt Sverigedemokraterna.

Frågan ställs därför om det ligger inom ramen för vad som ska vara Advokatsamfundets uppdrag att premiera aktörer med så tydliga ideologiska och politiska kopplingar.

Priset väcker frågor om opartiskhet

I motiveringen framhåller juryn att Expo ”med stark demokratisk kompass och djupa kunskaper” granskar nationalistiska och rasistiska rörelser. Samtidigt har Expo återkommande kritiserats för att blunda för antidemokratiska och rasistiska uttryck inom andra politiska miljöer – särskilt inom vänsterradikala och islamistiska kretsar.

Senast i samband med det pågående kriget i Gaza har stiftelsen noterats för att negligera antisemitismen inom de propalestinska demonstrationerna, trots dokumenterad närvaro av våldsbejakande och antisemitiska inslag.

Tunga kopplingar mellan pristagare och jury

Prisjuryns sammansättning väcker i sig ytterligare frågor. Bland ledamöterna finns den före detta Justitiekanslern Mari Heidenborg – tidigare kritiserad för att ha beviljat höga skadestånd till grovt kriminella – och advokaten Viktor Banke, en välkänd debattör i migrationsfrågor med nära band till asylaktivistiska rörelsen på vänsterkanten.

LÄS ÄVEN: Anne Ramberg blir ny ordförande för Expo

En av de mest uppmärksammade kopplingarna är dock den mellan Expo och dess styrelseordförande Anne Ramberg, tidigare generalsekreterare för Advokatsamfundet. Hon har även efter att ha lämnat posten fortsatt att vara en opinionsbildande röst i frågor om migration och rättspolitik – ofta med tydlig vänsterprofil.

Anne Ramberg. Foto: Frankie Fouganthin.

Ramberg har också fått kritik för att förringa eller rent av stödja så kallad civil olydnad mot lagakraftvunna beslut om utvisning, något som väcker frågan hur en person med en juridisk bakgrund kan försvara brott mot lagen i ideologins namn.

LÄS ÄVEN: Kontroversiella Anne Ramberg slutar som generalsekreterare för Advokatsamfundet

Hilda-nätverket: Sluten struktur med stort inflytande

Anne Ramberg är dessutom en av de tongivande profilerna i det inflytelserika och omdiskuterade nätverket Hilda, som samlar ett stort antal kvinnliga makthavare inom rättsväsendet. Nätverket har tidigare fått skarp kritik från bland annat Riksrevisionen, som varnat för att Hildas dominans inom centrala institutioner riskerar att underminera allmänhetens förtroende för rättsväsendets opartiskhet.

LÄS ÄVEN: Nya rikspolischefen medlem i Expo-knutet nätverk

Mari Heidenborg återfinns även hon inom Hilda, tillsammans med flera andra jurister på höga poster – däribland nuvarande rikspolischefen Petra Lundh och tidigare Justitiekanslern Anna Skarhed. Kritiker menar att nätverket kan fungera som en informell maktsfär där personliga kontakter trumfar meritokratiska principer och öppenhet.

LÄS ÄVEN: Här är medlemmarna i Expo-knutna maktnätverket Hilda

Prisjuryns sammansättning väcker frågor

Förutom Heidenborg och Banke sitter journalisten Niklas Orrenius i juryn – en välkänd skribent på Dagens Nyheter som även han har ett förflutet i vänsterradikala sammanhang, däribland på den Expo-nära tidningen ETC. Orrenius har likt Expo profilerat sig som en högröstad kritiker av Sverigedemokraterna och varit föremål för debatt efter att ha bidragit till att avslöja en polisintern kartläggning av kriminella individer med romsk bakgrund – ett avslöjande som väckt debatt om rättssäkerhet, etik och journalistisk metod.

Advokatsamfundet har i skrivande stund inte offentligt kommenterat några invändningar mot prisutdelningen. Expo har i tidigare uttalanden avvisat anklagelser om politisk slagsida och uppgett att man ”granskar alla former av extremism – men fokuserar på högerextremism eftersom det är den största hotbilden mot demokratin i Sverige”, en bedömning som inte delas av alla och motsägs av bland annat Säpo som höjt terrorhotnivån i Sverige till den näst högsta med anledning av hotet från våldsbejakande islamism.

LÄS ÄVEN: Expo: Vi ska “göra det obekvämt” för alternativmedia