vallokal valsedlar

Foto: Edaen.

Inrikes

Åtta miljoner kronor ska öka valdeltagandet bland utrikesfödda

Publicerad 3/13/2018
Annons

I Rinkeby kommer man att använda pengarna till att knacka dörr för att informera om valet och hur man röstar.

Myndigheten Myndigheten för ungdoms- och civilsamhällsfrågor, MUCF, har beslutat att betala ut totalt åtta miljoner kronor till 20 organisationer och föreningar med förhoppningen att fler utrikesfödda ska rösta i valet i september.

Detta ska man åstadkomma genom aktiviteter och informationskampanjer om det svenska valet och målgruppen är boende i områden med hög arbetslöshet och de med låg eller ingen utbildning.

Vardera får de alltså dela på hundratusentals kronor.

– Valdeltagandet är extremt lågt i Rinkeby. Vi kommer att samla människor genom workshops, utbildningssatsningar och visa på fördelarna med att rösta i ett val, säger Jörgen Strandberg, ordförande för Rinkeby folkets hus som fått pengar från myndigheten, till Sveriges radio.

Så här röstade Rinkeby 2014.

Andreas Nilsson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
706Senatorn till Zelenskyj: ”Ryssar dör – de bästa pengarna vi någonsin spenderat”
Annons