I april genomförde miljöavdelningen i Enköping inspektioner vid flera pizzerior i kommunen som drivs av personer med invandrarbakgrund. Under besöken noterades flera brister som ledde till anmärkningar.
Vid en av pizzeriorna upptäckte inspektörerna att personalen blandade sås med en cementblandare. Restaurangen hotas nu med böter om de inte upphör med detta arbetssätt.
LÄS ÄVEN: BILDEXTRA: Här är restaurangen som tillagar mat med borrmaskin
Missa inte vårt PLUS-innehåll!

I en annan pizzeria var handtvättstället i köket inte anslutet till avloppet. I stället stod en plastbehållare under som vattnet rann ner i. Restaurangägaren uppgav att personalen tvättade händerna i andra utrymmen, men i dessa saknades både tvål och papper att torka sig med.
LÄS ÄVEN: Miljöförvaltningen: Råttbajs, råttfällor och varmt kött i “Rinkeby Livs”
Inspektörerna påträffade även intorkade beläggningar på bland annat ljusknappar, kylskåp och eluttag i en av pizzeriorna. Det fanns dessutom inget varmvatten – efter tio minuters spolning blev vattnet endast ljummet innan det återgick till att vara kallt.

Det upptäcktes även kalkbeläggningar i diskmaskinerna, vilket ökar risken för att matrester och bakterier samlas där – och att disken inte blir ordentligt ren.

Enköpings kommuns miljöinspektion skriver i en annan rapport att de har hittat mat i öppnade förpackningar i kyl- och frysskåp. I samma skåp har mat även legat direkt på golvet.

LÄS ÄVEN: Miljöförvaltningens upptäckt i Rosengårds-restaurang: Mat i smutsig vask och boende i källaren






