Två svenska EU-parlamentariker från Centerpartiet går till hårt angrepp mot EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen för att inte markera mot Ungern inför Budapest Pride. Men deras utspel väcker frågor om balansen mellan värnandet av mänskliga rättigheter och respekt för demokratiskt fattade beslut i enskilda medlemsländer.

I en debattartikel i Aftonbladet går Centerpartiets EU-parlamentariker Emma Wiesner och Abir Al-Sahlani till frontalangrepp mot EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen. De menar att det är “makalöst fegt” av Bryssel att respektera Ungerns nationella självbestämmande.

LÄS ÄVEN: Inget Pridetåg genom Budapest – regeringen vill skydda barn från sexuellt innehåll

Kritiken gäller att von der Leyen enligt uppgifter i Euractiv har avrått kommissionärer från att delta i Prideparaden i Budapest, i syfte att undvika en ytterligare upptrappning av konflikten med den ungerska regeringen genom att lägga sig i fler av landets inre angelägenheter.

Wiesner och Al-Sahlani skriver att de kommer att ignorera diplomatin och delta i paraden oavsett. De uppmanar även Sveriges EU-kommissionär Jessika Roswall att göra detsamma som ett sätt att “markera mot fegheten”.

Hårda ord

Utspelen är starka – von der Leyen anklagas för att kasta unionens värderingar “framför Orbáns fötter”, och Orban själv beskrivs som “Putins förlängda arm”. Detta som en reaktion på att det ungerska parlamentet fattat skyddsbeslut om att begränsa offentliga evenemang som kan innehålla det man definierar som “sexuellt innehåll riktat mot barn”.

LÄS ÄVEN: EU-politiker trotsar Ungerns Pride-förbud

C-topparna tar i med det tyngsta retoriska artilleriet när de beskriver beslutet att skydda de yngsta som diskriminering av HBTQI+-personers mänskliga rättigheter. Från ungerskt håll framhålls i kontrast rätten till nationell självbestämmanderätt och en vilja att skydda minderåriga – något som man understryker i andra sammanhang brukar betraktas som lovvärt.

Medlemsländerna har olika synsätt, rättstraditioner och kulturella normer, något som EU-kommissionens i den aktuella frågan uttryckt att man vill visa respekt och förståelse för som en förutsättning för ett fungerande EU-samarbete. Men enligt de svenska C-topparna är Bryssels balansgång “makalös”, “feg” och ett berövande av HBTQI+-personer “grundläggande rättigheter”

Kräver åtgärder

Wiesner och Al-Sahlani kräver att von der Leyen agerar hårdare mot Ungern. Det spelar ingen roll, anser man, att det beslut man är kritisk till är demokratiskt fattat inom ramen för Ungerns suveräna lagstiftningsprocess.

LÄS ÄVEN: Kraftfulla EU-påtryckningar mot Ungern – kan tvingas anordna Pride

Tidigare har liknande krav ställts på att Ungern ska efterrätta sig krav utifrån att ändra sin migrationspolitik. Där har EU-kommissionen valt en hårdare linje med ekonomiska sanktioner i form av dryga böter och indraget EU-stöd. Den ungerska regeringen har tagit saken till domstol med hänvisning till att landet har rätt att fatta sina egna migrationspolitiska beslut.

LÄS ÄVEN: C-kravet: Isolera Ungern från EU – kallar Orban “mansgris”