Ett cykelbatteri som plötsligt exploderade orsakade stort tumult i Malmö på torsdagen. Flera personer fick föras till sjukhus för kontroll.

Det var i en lägenhet på Lönngården i Malmö som cykeln stod då detonationen skedde vid 12-tiden. Explosionen orsakade en brand vilket ledde till att lägenheten blev helt utbränd, dessutom spred sig elden till lägenheten ovanför.

Det brinnande litiumbatteriet bildade väteklorid. Sammanlagt fick sju personer föras till sjukhus för kontroll, bland dessa en polisman som andades in den giftiga röken.

LÄS ÄVEN: Batterier i elbilar sprider ’evighetskemikalier’

Polisen hanterar fallet som en olyckshändelse, det finns ingen misstanke om brott.

Enligt Håkan Månsson, vakthavande befäl vid Räddningstjänsten Syd, ska man vara försiktig med laddning av batterier inomhus och helst inte ladda något utan uppsikt exempelvis under natten.