Foto: Dietmar Rabich / Wikimedia Commons / “Santorin (GR), Fira — 2017 — 2598” / CC BY-SA 4.0
Restauranger och barer som startade sin verksamhet 2019, och under under fjolåret under en period hade en försäljning som låg 30 procent eller mer under 2019 års siffror, kommer att få ta del av ett stödpaket från regeringen.
Beloppet respektive verksamhet får kommer bestå av sju procent av 2020 års försäljning och kommer att ha ett tak på 100 000 euro. De som startade verksamheten 2020 får automatiskt ta del av pengarna.
Stödet innebär att de restauranger och barer som begränsade sina förluster eller till och med expanderade med leveranser och hämtmat inte kommer få några pengar.
LÄS ÄVEN: Efter Sveriges 150 miljarder – Spanien inför fyradagarsvecka
Ansökan om stöd måste ha kommit in senast den 31 juli och pengarna måste ha spenderats till den 31 december. Eventuella stödpengar som inte använts måste betalas tillbaka. Detta kommer att kontrolleras mot fakturor. Man tror att mellan 35 000 och 40 000 verksamheter har rätt till stödet.
Enligt data från januari hade försäljningen gått ned med 57,2 procent jämfört med januari 2020. Allra värst har ön Santorini drabbats med en nedgång på 92,8 procent.