S-toppen Ilmar Reepalu, tidigare kommunstyrelsens ordförande i Malmö, blev i augusti pistolhotad i sin bostad. Det framgår av en stämningsansökan som igår lämnades in till tingsrätten. Reepalu filmade hotet med sin mobiltelefon, något han vågade göra eftersom hans lägenhet har skottsäkra glas.
– Om jag inte vetat att jag stod bakom skottsäkert glas hade jag blivit rädd, säger han till polisen.
Det är den 26 augusti i år som den kände socialdemokraten Ilmar Reepalu sitter och läser tidningen vid köksbordet i sin lägenhet i Malmö. Reepalu är numera pensionerad men var mellan 1994 och 2013 kommunstyrelsens ordförande och kallades ibland för ”Malmös starke man”.
Plötsligt hör han att det är högljutt på gatan utanför och hur det smäller till. Han tittar ut och ser flera personer utanför som skriker på ett språk han inte förstår. Han bestämmer sig då för att hämta sin mobiltelefon för att filma ståhejet genom fönstret.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Pistolhotas
Medan Ilmar Reepalu tittar ut genom fönstret och filmar upptäcker han att en av männen på gatan har en pistol. Plötsligt vänder sig pistolmannen mot Reepalu, de får ögonkontakt, och mannen riktar därefter pistolen mot Reepalu.
I polisförhöret säger S-toppen att han inte blev rädd av att få en pistol riktad mot sig. Anledningen är att hans lägenhet har skottsäkra fönster.
– Om jag inte vetat att jag stod bakom skottsäkert glas hade jag blivit rädd. Eftersom jag vet att glaset är skottsäkert vågade jag ta upp min mobil och fota, vilket jag inte hade gjort annars, säger Reepalu.
Ung kriminell
Nu åtalas en 21-årig man för två fall av grovt olaga hot i augusti, varav det ena riktades mot S-politikern och det andra mot en annan man på gatan som han har en konflikt med. I polisförhör nekar den åtalade mannen till att ha hotat Reepalu med pistolen.
– Det är jag som har knallpistolen i handen, men jag riktar den inte mot personen som tar bilden. Den andra personen (Ilmar Reepalu red. anm.) vet jag inte vem det är, säger han i polisförhör.


21-åringen är tidigare dömd för flera grova brott. Bland annat människorov, rån, grov stöld och misshandel. Han var bara 15 år gammal när han första gången dömdes för bland annat misshandel, stöld och våld mot tjänsteman.
Utländsk bakgrund
21-åringen är född i Sverige, men har utländsk bakgrund. Hans pappa är en invandrare från Kosovo i forna Jugoslavien som kom till Sverige strax innan Jugoslaviska krigen bröt ut. Hans mamma kommer istället från Chile.
Såväl 21-åringens mamma som hans pappa är dömda för brott i Sverige. Mamman för ringa narkotikabrott och penningtvättsbrott och pappan för olaga hot. Enligt handlingar som Samnytt tagit del av försörjer sig familjen på bidrag och kriminalitet.






