Protesterna mot Seniors fabrik i Eskilstuna växer. Anledningen är att det kinesiska företaget fått tillstånd att släppa ut hundratals ton av kemikalien metylenklorid varje år. I täten för proteströrelsen finns Katarina Svedberg, som själv bor nära den nya fabriken.
– Vi är nöjda när det är noll utsläpp av metylenklorid, säger hon till Samnytt.
Under lördagen den gångna helgen tågar hundratals Eskilstunabor genom stadens gator i den senaste demonstrationen mot Shenzhen Senior Technology Material i Eskilstuna, även känt som Senior.
“Ropen skalla, ren luft till alla!” skanderar demonstranterna bland annat.
– Det är jättesvårt att säga hur många vi var. En uppskattning är 700, men vi kan ha varit fler eller färre, berättar Katarina Svedberg för Samnytt och tillägger:
– Många var vi i alla fall!
Målet: Noll utsläpp
Katarina Svedberg är initiativtagare till en proteströrelse som senaste året växt fram i Eskilstuna.
Det börjar med en Facebookgrupp förra sommaren: Stoppa Seniors utsläpp av Metylenklorid. Den gruppen har nu fler än tiotusen medlemmar.
Dessutom har flera av medlemmarna bildat en förening, SSUAM, som både ägnar sig åt opinionsbildning och försöker driva frågan juridiskt.
– Vi är nöjda när det är noll utsläpp av metylenklorid. Sedan ska de så klart inte släppa ut någon annan giftig kemikalie heller. De ska inte ersätta en dålig kemikalie med en lika dålig kemikalie, förklarar Svedberg.

– Så noll utsläpp. Men vi har ingenting emot fabriken och dess tillverkning.
Sedan 1996 är metylenklorid en förbjuden kemikalie i Sverige. Det kinesiska företaget har emellertid fått dispens för att använda den i tillverkningsprocessen av membran som ska användas i batterier till elbilar. Numera konkursade Northvolt var en tilltänkt kund.
900 ton har “giftfabriken”, som vissa kallar den, fått dispens att släppa ut varje år. En mängd som fått andra inom processindustrin att höja på ögonbrynen.
– Det är absolut jättemycket, konstaterade Maria Berntsson, miljö- och hälsoansvarig på Göteborgsföretaget Wellspect som tidigare använt metylenklorid i sina processer, i höstas.
LÄS ÄVEN: Protester när kineser får släppa ut gift “för klimatet” i Eskilstuna
Uppvaktar politiker
Lördagens demonstration är inte den första som hålls i protest mot den kinesiska fabrikens utsläpp.
– Vi har haft ljusmanifetation och demonstrationståg, och vi demonstrerar alltid utanför kommunfullmäktige när det är ett möte, berättar Katarina Svedberg.
Föreningen försöker inte minst påverka stadens politiker. Just nu befinner sig nämligen Senior i en process där det behöver förnya dispensen för användet av metylenklorid. Det är visserligen Kemikalieinspektionen som beviljar dispensen, men kommunen är remissinstans och kan påverka den processen.

– Vi har främst en dialog med oppositionspartierna, men vi är väldigt noga med att vi är partipolitiskt obundna. Vi har inte supermycket dialog, men en viss dialog har vi. Framför allt med dem som står på vår sida, säger Svedberg.
Målet för SSUAM är som sagt att ingen metylenklorid släpps ut från fabriken. Katarina Svedberg kan däremot inte svara på hur föreningen ställer sig till om Senior fortsätter använda metylenklorid, men garanterar att inget av den släpps ut.
– Det är ingenting som vi har diskuterat, så jag kan inte säga att vi kommer att stå bakom det heller. Det är återigen utsläppen som vi har fokuserat på, säger hon.
Hon är dock skeptisk till att det är möjligt att använda en kemikalie och samtidigt garantera noll utsläpp av den.
Speciallärare med cancerdiagnos
En av dem som deltar i lördagens demonstration är Anna Neiström. Hon arbetar som speciallärare på Odlarskolan, en anpassad grundskola i Eskilstuna.
– Vi ligger inom tre kilometers-gränsen, och det är förskräckligt, säger hon till Samnytt.
Med tre kilometers-gränsen menar hon att det enligt Gunnar Johansson, professor i toxikologi vid Karolinska institutet, finns en förhöjd risk för vissa cancerformer för dem som bor inom tre kilometer från en källa som släpper ut metylenklorid.

– Jag upplever att våra ledande politiker inte förstod vad det var de bjöd in, säger Neiström.
Anna Neiström lever själv med en cancerdiagnos, och är orolig för sin egen hälsa om hon exponeras för kemikalien.
– Så jag är väl extra orolig för att ska det här släppas ut. De metastaser som jag trycker tillbaka med medicin, kommer de bara blomma upp och så är jag död innan 60 års ålder? frågar hon sig.
– Jag är född här i Eskilstuna, jag bor här och jobbar här och är väldigt bekymrad över eventuella metylenkloridutsläpp. Både i gasform, vad det får för konsekvenser över lång tid för människor, djur, miljö och natur. Men jag oroas även över vad som kan hända om det blir en brand eller en olycka, säger Anna Neiström.
Om du uppskattar Samnytts arbete bli då gärna prenumerant!
• Klicka för att se prenumerationserbjudanden.
• Den som vill stötta genom Swish kan skicka valfri donation till: 123 083 3350
• Vill du hellre donera på andra sätt finns mer information om det här
LÄS ÄVEN: Protester när kineser får släppa ut gift “för klimatet” i Eskilstuna
KOMMENTARSREGLER
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
Den som inte följer våra kommentarsregler riskerar att bli blockerad och få sina kommentarer raderade.