I åtta års tid satte Soheil Naderi i system att lura äldre och döende personer på deras tillgångar. Hans modus operandi har varit att övertala åldringarna att anlita honom som deras jurist och därefter se till att få deras pengar och tillgångar överskrivna på honom själv. I maj i år sprack bubblan efter ett polistillslag och nu åtalas han för en lång rad grova brott.
År 1995 anlände Soheil Naderi, som numera bytt förnamn till Robert, till Sverige. Med sig i bagaget hade han ett papper på att han studerat juridik i Teheran och ville med hänvisning till det bli godkänd som advokat i Sverige.
Startade juristfirma utan utbildning
Det blev emellertid nobben från Advokatsamfundet. Vare sig hans dokumentation var äkta eller inte, skiljer sig lagarna i den islamistiska diktaturen Iran alltför mycket från lagarna i Sverige för att en juristutbildning där ska ha något värde här.
I motsats till advokat är jurist inte en skyddad titel och kan användas av i stort sett vem som helst. Det drog Soheil nytta av och drog, trots avsaknad av svensk utbildning i juridik igång en juristfirma i Malmö som han kallade Jurista.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Lurade av gamla, sjuka och döende deras tillgångar
Det är via den som han från i varje fall 2014 och fram till åtminstone 2022 satte i system att nästla sig in som jurist hos gamla, sjuka och döende svenskar som behövde få sina affärer i ordning innan frånfället. I ett av de många fallen lurade han en klient att skriva på en överlåtelse av klientens hus, värd 7 miljoner kronor.
Men redan innan den omfattande bedrägeriverksamheten inleddes förekom oegentligheter i Soheils juristfirma. Han hävdade bland annat i ett överklagande till Advokatsamfundet att han arbetade internationellt som brottmålsadvokat, en uppgift som var påhittad.
Skrev sig som återvandrad till Iran
Han skrev sig också som återvandrad till hemlandet Iran trots att han bodde kvar och arbetade i Sverige. Detta för att gå under myndigheternas radar och kunna fuska med bokföringen.
Men i maj förra året sprack bubblan. Då gjorde polisen razzia i Soheils bostad, främst på grund av misstankar om ekonomisk brottslighet. Därefter har härvan av raffinerade åldringsbrott rullats upp.
Gåvobrev och testamenten
I ett stort antal fall har Soheil förmått sina äldre klienter att skriva på gåvobrev och/eller testamente till honom själv. Det handlar om minst 17 personer och två dödsbon. Dessutom åtalas Soheil för grova ekonomiska brott efter en utredning som Ekobrottsmyndigheten gjort.
– Jag vill påstå att den åtalade brottsligheten är av särskild farlig art eftersom jag gjort bedömningen att den tilltalade genom sitt förfarande bedragit och vilselett människor för att berika sig själv. Många av dem han har bedragit är dessutom äldre och därmed sårbara människor, säger kammaråklagare Annika Lindahl, i ett pressmeddelande.
Åtalas för en lång rad grova brott
Brottsrubriceringarna är ett stort antal fall av grovt bedrägeri, flera fall av förberedelse till grovt bedrägeri, flera fall av grovt bokföringsbrott, flera fall av grov förskingring och grovt folkbokföringsbrott. Han krävs också på skadestånd som sammanlagt uppgår till 3,4 miljoner kronor.
Åklagaren har även yrkat på 10 års näringsförbud. Hon har däremot inte yrkat på att att Soheil ska utvisas, trots att han själv skrivit sig som återvandrad till hemlandet Iran.
Soheil sitter häktad i avvaktan på rättegång för att inte kunna fly landet. Han nekar till samtliga brott.
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet. Klicka här för att läsa våra kommentarsregler.