Från och med årskurs tre får elever på Internationella Engelska skolan i Länna välja sina egna namn och pronomen, och på Ekedalsskolan i Värmdö har föräldrarna fått information som tolkats som att elever i årskurs fyra ska fundera över sin könsidentitet. Föräldrar till eleverna är inte imponerade.

Det var Dagens Nyheter som nyligen skrev om att då höstterminen drog igång på Internationella engelska skolan fick alla elever i årskurs tre till nio ”möjligheten att välja vilka namn och pronomen som skulle användas om dem; i klassrummet, i korridoren och under lärarens samtal med föräldrarna”.

LÄS ÄVEN: Lärare vägrade säga ”hen” till elev – avskedades

Enligt skolans rektor Julie Kelly såg man ”behovet eftersom en del elever inte identifierar sig enligt normen”.

Världen idag frågar Kelly hur många barn i 8–9-årsåldern som de uppskattar har behov av att fundera kring sin könsidentitet, och på vilket sätt detta förfarande tas upp med barnens föräldrar, svarar hon bland annat:

Vi på IES Länna strävar efter att alla åtgärder vi vidtar anpassas till våra fyra kärnvärden: respekt, säkerhet, ärlighet och hårt arbete. Vi är inte fokuserade på att stödja en viss grupp, utan ser istället till att alla våra elever känner sig trygga och respekterade.

Vill inte kallas ”hen”

I fallet med Ekedalsskolan skickade lärare på skolan ut ett informationsdokument till föräldrar i årskurs fyra. Under rubriken ”Värdegrund: Genus i skolan” skriver skolpersonalen: ”Vi bemöter individer istället för kön, dvs killar och tjejer”. Vidare hette det att eleverna och lärarna ”reflekterar över … bemötande och förväntningar utifrån genus i klassrummet”.

Detta var något som Andy Miltvedt, pappa till en dotter på skolan, reagerade på.

– Var och en får tycka som de vill men jag vill inte att skolan uppmanar min dotter att enskilt fundera på sin könsidentitet. Till saken hör att min dotter nyligen kom hem från skolan och ställde frågor om vad ”hen” är. Hon säger att hon är en tjej och inte vill kallas för hen.

LÄS ÄVEN: Kommuner och SVT introducerar transvestism för barn 3-7 år: ”Toppenkombination”

Han ifrågasätter också varför man inte tagit upp frågor som dessa på exempelvis ett föräldramöte i stället för skicka med som något självklart i ett dokument.

Tre kön

Då han var i kontakt med lärare i årskursen ska de ha påstått att det finns tre kön.

– Min dotter är faktiskt bara nio år och jag tycker inte att det är lämpligt att hon ställs inför de här frågorna. Det är inte okej att tuta i barnen saker utan att föräldrarna får veta i vilken kontext det sker, säger han och berättar att han varit i kontakt med rektor och andra på skolan men att inget konkret har hänt sedan dess.