Den norska gruppen Sian, förkortning för ”Stoppa islamiseringen av Norge”, brände en koran på lördagseftermiddagen. När motdemonstranterna blev våldsamma använde polisen tårgas.
Det var i den norska staden Sandefjord som Sian hade sin demonstration mot islam med start klockan 15 på lördagen. Stämningen på plats ska ha varit aggressiv, rapporterar NRK.
Sians ledare Lars Thorsen hade innan demonstrationen varslat polisen om att en koranbränning skulle ske.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
– Han har sagt att han anser det vara nödvändigt. I utgångspunkten är det inte straffbart att bränna koranen, och vi har därför inte några planer på att ingripa mot det, sade Siw Thokle, stationschef vid Sandefjord polisstation, till NRK omkring klockan 16.15 på lördagen.
Personerna som befann sig på plats som motdemonstranter började kasta skor, stenar, läskburkar, vattenballonger, vattenflaskor och ägg över kravallstängslet. De drog i kravallstängslet samtidigt som de ropade ”Allahu akbar”. De kastade även sten mot vindrutan på polisbilar.
LÄS ÄVEN: VIDEO: Muslimer mobiliserar mot Sverige
Polisen använde tårgas
Poliserna använde tårgas så fort våldsamheterna började för att få ligisterna att dra sig tillbaka. Detta lyckades man med.
– Just nu är läget så spänt att polisen anser att det är nödvändigt att använda gas mot personer som försöker riva stängslet som satts dit av säkerhetsskäl. Vårt jobb är först och främst att säkerställa lugn, ordning och säkerhet, sade stationschef Siw Thokle.
Poliserna uppmanade publik och andra som anslutit till platsen att dra sig undan eftersom tårgasen spred sig.
Med det här tillvägagångssättet lyckades polisen få bukt med våldsamheterna. Ingen ska ha skadats.
LÄS ÄVEN: Regeringen: Ebba Busch ”inte klok” som vill att polisen skjuter islamister






