Efter den uppmärksammade debatten om en åtta månader gammal pojke som påstods skulle utvisas ensam, markerar Migrationsverkets generaldirektör Maria Mindhammar behovet av tydligare kommunikation. Bakgrunden är en omfattande medial rapportering och politiska beskyllningar som enligt myndigheten bidrog till en missvisande bild av vad besluten faktiskt innebär.

Fallet med utvisningsbeslutet mot den åtta månader gamla pojken Emanuel fick snabbt stor spridning och kom att användas som ett slagträ mot Tidöpartierna i den migrationspolitiska debatten. Rubriker om att ett spädbarn skulle utvisas utan sina föräldrar väckte starka reaktioner – trots att inget verkställighetsbeslut fanns och heller inte skulle et i praktiken inte var verkställbart.

I efterhand står det klart att avgörande delar av den rättsliga processen inte nådde fram i rapporteringen eller avsiktligt kunde missförstås. Även föräldrarnas uppehållstillstånd var på väg att löpa ut och om någon utvisning skulle komma att verkställas var det i så fall för hela familjen.

”Stort missförstånd i Sverige”

Migrationsverkets generaldirektör Maria Mindhammar menar att bilden som etablerades i offentligheten bygger på en sammanblandning av olika typer av beslut.

– Det blir ju ett stort missförstånd i Sverige som tror att vi gör det. Och då måste ju jag ta på mig som generaldirektör att vara lite tydligare i besluten, säger hon i en kommentar till SR.

Sveriges Radio var en av de medieaktörer som fick hårdast kritik för att sprida felaktig information om den så kallade bebisutvisningen.

Ludvig Aspling (SD). Foto: Elma Oijens Sjölin/Regeringskansliet | Kalle1.

LÄS MER: SR sprider desinformation om bebis-utvisning

Hon betonar att myndigheten naturligtvis inte genomför några utvisningar där små barn skickas i väg ensamma.

– Migrationsverket verkställer inte utvisningar där vi skickar mindre barn ensamma till utlandet. Man måste skilja på utvisningsbeslut och verkställighetsbeslut.

Vill undvika liknande debatter framöver

Enligt Mindhammar är lärdomen att myndigheten behöver bli mer pedagogisk i hur beslut kommuniceras – särskilt i komplexa ärenden där flera processer löper parallellt.

LÄS MER: SR:s och Migrationsverkets falska bebisutvisning blev valkampanj mot Tidöregeringen

Hon lyfter också behovet av bättre samordning inom myndigheten, exempelvis när barn och föräldrar befinner sig i olika tillståndsprocesser.

Fokus på tydlighet

Även om Mindhammar formellt uttrycker att myndigheten kunde varit tydligare i kommunikationen, ligger tyngdpunkten i hennes budskap på hur besluten har tolkats av media och oppositionspolitiker snarare än hur de fattats.

LÄS MER: Dagerlind: ”Bebisutvisningen” – myndighets- och medieaktivism som hotar demokratin

Fallet visar hur ett formellt beslut – utan omedelbar praktisk betydelse – kan få stort genomslag när avgörande juridiska nyanser faller bort i kommunikationen. Ambitionen framåt är därför att minska utrymmet för sådana feltolkningar.

Med tydligare och mer samordnad information vill Migrationsverkets generaldirektör nu förhindra att liknande missförstånd återigen får fäste i den offentliga debatten.

LÄS MER: Ekeroth: “Bebisutvisningen” är en påverkansoperation inför valet