Sedan terrorgruppen Hamas massaker i oktober 2023 har palestinamobbarna härjat på gator och torg. I Göteborg satte man upp ett läger som blev en sanitär olägenhet och förpestade tillvaron för omgivningen. Nu har ett nytt läger satts upp som Sverigedemokraterna är ensamma om att vilja avlägsna.

I november revs tältlägret som byggdes upp utan tillstånd vid Göteborgs universitets område nära Vasaplatsen. Mobben hade då uppehållit sig på platsen i nästan 200 dagar och krävde att Göteborgs universitet skulle avbryta samarbetet med israeliska motsvarigheter.

Trots att lägret liknades vid en mindre kåkstad och blev en sanitär olägenhet fick det stå kvar då det samtidigt klassades som en allmän sammankomst.

LÄS ÄVEN: Här rivs pro-palestinska tältlägret i Göteborg

Nu är det i Uppsala som en palestinamobb har tagit över populära Stadsträdgården, också kallad Stadsparken, med ett läger. Utöver att förpesta tillvaron för parkbesökare har man också klottrat på det statliga byggnadsminnet Carolina Rediviva, Sveriges äldsta och största universitetsbibliotek, och stör lektioner vid universitetet.

Vägskyltar har täckts över med banderoller och på ett plakat står “Svenska staten är medskyldiga”. En QR-kod på ett bord vid tältlägret går till en namninsamling där man listar sina krav. Precis som i Göteborg initialt säger polisen att lägret betraktas som en allmän sammankomst och att man därför inte kan göra något.

Foto: Samnytt

Maria Rosander är gruppledare för SD i Uppsala och säger till Samnytt att partiet inför kommunfullmäktige skrivit en interpellation om lägret riktad till kommunstyrelsens ordförande Erik Pelling (S).

Uppsala styrs sedan valet av Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet tillsammans med Utvecklingspartiet Demokraterna.

sociala medier ägnar Pelling stor tid åt att skriva om Gaza och UNRWA och Sverigedemokraterna hyser inga större förhoppningar om att få något gehör i frågan.

LÄS ÄVEN: Palestinamobb förstörde traditionellt valborgsfirande