Sedan tidigare delar Postnord ut post bara varannan dag och nu kommer besked om nästa försämring.

I slutet av fjolåret meddelade Postnord att man höjer portot igen. Från och med den 1 januari kostar portot 18 kronor för ett brev på 50 gram, och för brev som väger 100 gram blir priset 36 kronor. Generellt ligger prishöjningen på 20 procent och orsaken uppges vara färre brev och inflationen.

Nästa steg Postnord nu vill ta är att staten ska sänka kravet på postutdelningen i Sverige, vilket i dag stipulerar att 95 procent av breven ska levereras inom två dagar. Detta vill man mer än fördubbla till fem dagar i värsta fall.

LÄS ÄVEN: VIDEO: Här kastar Postnord-personalen paket

Postnords vd Annmarie Gardshol föreslår att 85 procent av breven ska hinna fram inom tre dagar och 97 procent inom fem dagar.

I samband med att Postnord nyligen genomförde ytterligare en omgång nedskärningar fick Gardshol en lönehöjning på 20 procent som gör att hon i dag tjänar 842 000 kronor i månaden.