Riksbankschefen Erik Thedéen meddelar att han lutar åt att Sverige kan behöva en mer lättsam penningpolitik.
Inflationen enligt KPIF låg på 2,3 procent i maj – samma nivå som i april – vilket var lägre än marknadens förväntning på 2,5 procent.
Med de nya siffrorna, som visar att inflationen ser ut att ligga still, och inför Riksbankens kommande räntebesked den 18 juni, tyder mycket nu på att riksbankschefen lutar åt en sänkning av styrräntan, som för närvarande ligger på 2,25 procent.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
– Det väger över lite mot att det kan behövas en lättare penningpolitik. Men vi specificerar inte vilken tid det i så fall skulle ske, säger Thedéen till nyhetsbyrån TT.
LÄS ÄVEN: Riksbanken lämnar räntan oförändrad
Thedéen varnar även för att USA:s nya tullar mot EU kan leda till en något svagare ekonomisk utveckling. Men det återstår att se vilka tullar som införs och hur situationen kommer att utvecklas.
LÄS ÄVEN: Riksbanken lånade ut 60 miljarder till bankerna – hemligt vem som fick lånen





