Som svar på att Nato öppnat en bas i Finland 140 kilometer från den ryska gränsen meddelar Ryssland att man kommer stärka gränsen mot grannlandet. Samtidigt fortsätter Finland att utvisa ryssar som söker politisk asyl.

Det ryska svaret kommer bara några dagar efter att Nato öppnat ett nytt regionalt kommandocenter för landstyrkor i S:t Michel. Det handlar om en stab som ska leda markoperationer i Norden.

De ryska planerna på att förstärka gränsen mot Finland innebär att bygga nya befästningar och barriärer.

Efter att ha inspekterat en gränsövergång vid Svetogorsk, en stad i nordvästra Rysslands Leningradregion nära den finska gränsen, säger Dmitrij Medvedev, vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd, att Moskva måste förbereda sig för potentiella ”ovänliga handlingar” från Finland.

Han tillade att den nordiska nationens inträde i Nato kräver förändringar i Rysslands militära förhållningssätt till gränsen.

LÄS ÄVEN: Ryssars fastigheter i Finland beslagtas – och nya köp förbjuds

– Vi kommer i vilket fall som helst att förbereda oss på det som har förändrats – och även i våra relationer. För vi kan inte ignorera det faktum att Finland för närvarande är medlem i Nordatlantiska alliansen, säger Medvedev.

– Murar och barriärer byggs. Vi måste öka tillförlitligheten i skyddet av statsgränsen.

Så sent som förra månaden tillkännagav även Finland planer på att  befästa gränsen mot Ryssland genom att bygga ett 200 kilometer långt stängsel, vilket förväntas stå färdigt i slutet av 2026.

Medvedev med Putin. Foto: Kremlin.ru, CC BY 4.0

Utvisar ryssar

Från början av året fram till september har Finland utvisat 104 ryska medborgare som ansökt om politisk asyl. Enligt finsk polis flydde de flesta av de utvisade från värnplikten och väntade på ett beslut i ungefär två och ett halvt år.

Finland nekar dem asyl eftersom värnplikten i Ryssland ska ha upphört och de sökande inte är i fara. Samtidigt har lagen om upphörande av värnplikten ännu inte undertecknats.

LÄS ÄVEN: Många brottslingar bland asylsökande från Ryssland

Enligt den finska motsvarigheten till Migrationsverket är hotet om värnplikt inte ensamt tillräckligt skäl för att bevilja asyl. Vissa sökande har dock beviljats ​​asylstatus, till exempel om de riskerade att bli inblandade i krigsförbrytelser.

Några ryssar vägrade att lämna landet frivilligt så 18 personer utvisades under poliseskort. De skickades till Turkiet eller Estland.

Finland stängde sina gränsövergångar mot Ryssland i november 2023.

LÄS ÄVEN: Ryssland: ”Vill ni ha Iskandermissiler, hypersoniska vapen och fartyg med kärnvapen ett stenkast från era hem?”