Nya Lars Vilks-tshirts i Samnyttbutiken! Klicka HÄR för att beställa!
Ekeroth: ”Ska kravmaskinerna ha rätt att stämma en kommun?”
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i JUNI: 83 procent.
Vetenskap
21 april 2022
kl. 13.30
0
I en ny stor studie konstateras en ökad förekomst av hjärtmuskelinflammation hos främst unga män som vaccinerats med Modernas och Pfizer-Biontechs coronavaccin.
I gemensamma analyser gjorda av Läkemedelsverket och nordiska myndigheter bekräftas en ökad förekomst av hjärtmuskelinflammation, myokardit, hos framför allt unga män som vaccinerats med något av mRNA-vaccinerna Comirnaty eller Spikevax. Risken för myokardit är högre efter två doser Spikevax än med två doser Comirnaty. Det skriver Läkemedelsverket i ett pressmeddelande.
LÄS ÄVEN: Studie: Vaccination ger MER corona-infektioner
Preliminära resultat från den nordiska studien under hösten 2021 har legat till grund dels för Folkhälsomyndighetens beslut att pausa användningen av Spikevax för individer yngre än 30 år, dels för den bedömning som europeiska läkemedelsmyndigheten EMA:s säkerhetskommitté, PRAC, gjorde i december 2021.
– Jämfört med ovaccinerade män i åldrarna 16–24 år förekom det mellan 4 och 7 extra fall av myokardit per 100 000 vaccinerade inom 28 dagar efter andra dos av Comirnaty. Efter andra dos av Spikevax var samma siffra mellan 9 och 28 extra fall, säger Rickard Ljung, professor och läkare på Läkemedelsverket och ansvarig för studien.
De extra fallen bland män 16–24 år betyder att det är fem gånger vanligare att få myokardit efter Comirnaty och ca 15 gånger vanligare efter Spikevax jämfört med ovaccinerade. Även en ökad risk för perikardit, hjärtsäcksinflammation, noterades.
– Myokardit är sällsynt och då behövs en större population för att kunna studera dessa samband. I och med att vi i alla nordiska länder har liknande hälso- och sjukvårdssystem och heltäckande register är det nordiska samarbetet en styrka i dessa sammanhang, fortsätter Rickard Ljung.
Trots de nya fynden hävdar man alltjämt att fördelarna med vaccinet uppväger riskerna för biverkningar.
I mars väckte en studie om hur Pfizer BioNTechs covidvaccin påverkar humana leverceller i odlingsskål stort intresse.
– Det har tidigare antagits att mRNA-vacciner inte kan påverka DNA i människokroppens celler. Fynden i vår artikel väcker frågor kring huruvida detta stämmer, säger Magnus Rasmussen, professor vid Lunds universitet och infektionsläkare vid Skånes universitetssjukhus, medförfattare till studien.
LÄS ÄVEN: Pfizer-forskare erkänner: Naturliga antikroppar ger bättre skydd än vaccin
Studien visar att vaccinet tar sig in i levercellerna från cellinjen så tidigt som sex timmar efter att vaccinet tillförts. Man såg även att det fanns DNA omvandlat från vaccinets mRNA i de värdceller som studerades.
– Vi har visat att mRNA-vaccinet från PfizerBioNTech omvandlas från RNA till DNA i cellerna in vitro i petriskål, men vi vet inte än om detta DNA integreras i cellernas DNA i genomet – och om det i så fall får några konsekvenser, säger Yang de Marinis, docent vid Lunds universitet.
Författare av texten
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
2 timmar
Islamexperten: ”Homosexuella ska kastas från hustak med huvudet före”
4 timmar
Swedbank: ”Riksbanken underskattar inflationen”
5 timmar
VIDEO: Se invandrargänget stampa svenskar på tivolit
8 timmar
Ulf Kristersson (M): Jag vill inte ha SD i regeringen
Visbybagare protesterar mot Nato med ”Natotårta”
9 timmar
Nu ska Ronja Rövardotter bli mångkulturell
11 timmar
Strandhäll tog flyget till Gotland: ”Jag är ensamstående mamma”
12 timmar
SVT gav bakgrund på ”etnisk dansk” massmördare – men inte IS-terroristen i Oslo
13 timmar
Polisen: Man bakom massaker i Köpenhamn ”känd av psykiatrin”
15 timmar
Fikapriset på Ikea chockhöjs