51-årige Stefan Andersson, styrelseledamot i Saab AB och facklig profil, har avslöjats av sajten Dumpen sedan han sökt efter barn under 15 år för sex. Efter sjutton år som styrelseledamot har Andersson nu hoppat av sina uppdrag för såväl försvarskoncernen och fackförbundet Unionen.
Stefan Andersson är den som, näst efter Marcus Wallenberg, suttit i Saab AB:s styrelse allra längst. Han har suttit i styrelsen sedan 2008 och är Unionens representant, en av företagets tre arbetstagarledamöter.
Andersson är samtidigt även ordförande för fackförbundet Unionens östra region.
Avslöjas av Dumpen
Under söndagen publicerar sajten Dumpen.se ett avslöjande om Stefan Andersson. Han har under en tid chattat med någon på internet som han trott varit en 14-årig hästtjej.
LÄS ÄVEN: Patrik Sjöberg jagade medaljer på 80-talet – nu jagar han pedofiler
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Andersson skickar bilder på sig själv och AI-genererade låtar till den han chattar med. Och han för in samtalet på porr och sex.

Till slut kommer de överens om att träffas på stationen i Linköping för att gå på bio tillsammans. Det ligger ganska exakt mitt emellan där de bor.
LÄS ÄVEN: Fackpamp fast i Dumpen-fälla – sökte sex med 14-årig pojke
Men när Stefan Andersson dyker upp på stationen, så är det inte en 14-årig flicka som väntar på honom. Istället konfronteras han av ett team från Dumpen.se.

– Det är lite roligt att träffa någon som man inte vet, säger Andersson under konfrontationen.
Kritisk till bakgrundskontroller
I december förra året skrev Stefan Andersson och Unionens förbundsordförande Peter Hellberg en gemensam debattartikel i numera nedlagda Folkbladet.
I den krävde facktopparna en begränsning av arbetsgivares möjligheter att göra drogtester och kontrollera sina anställdas belastningsregister.
”Skydd mot olämpliga bakgrundskontroller. Arbetsgivares rätt till bakgrundskontroller bör begränsas till vad som är relevant för tjänsten. Det är viktigt att dessa kontroller inte missbrukas”, lyder ett av kraven i debattartikeln.
Hoppar av uppdrag
Efter Dumpens avslöjande har Stefan Andersson lämnat sina fackliga uppdrag.
”Vi ser mycket allvarligt på detta. Uppgifterna som lämnats till oss innebär att personen i fråga är helt olämplig som förtroendevald inom förbundet. Personen har själv valt att lämna alla sina uppdrag med omedelbar verkan”, säger Unionens förbundssekreterare Anders Åhlin i en kommentar som mejlats till Samnytt.
”Vi är medvetna om händelsen. Personen i fråga valde att själv kontakta oss för att informera om läget och ombads då att omedelbart lämna sin plats som arbetstagarrepresentant i styrelsen vilket personen också gjorde. Därför finns han nu inte längre listad som arbetstagarrepresentant i styrelsen på vår hemsida”, skriver Saabs presschef Mattias Rådström i ett mejl till Samnytt som fortsätter:
”Vi hanterar detta som ett personalärende och sådana kommenterar vi i allmänhet inte i media. Saab tar kraftfullt avstånd från alla former av kränkningar eller övergrepp mot barn och jobbar mycket systematiskt och engagerat med frågor som rör mänskliga rättigheter såväl i Sverige som i andra länder.”
Samnytt har även sökt Stefan Andersson.
LÄS ÄVEN: Pastor från Syrien ville ha sex med 14-årig pojke i kyrkans källare