Nya Lars Vilks-tshirts i Samnyttbutiken! Klicka HÄR för att beställa!
Ekeroth: ”Ska kravmaskinerna ha rätt att stämma en kommun?”
Swisha ditt stöd till: 123 083 3350
Insamlat i JUNI: 72 procent.
Utrikes
21 juni 2022
kl. 07.00
0
Efter flera kontroversiella fall där transkvinnor, alltså biologiska män, som tävlat mot biologiska kvinnor och vunnit på grund av sitt övertag inför nu internationella simförbundet ett nytt regelverk.
Från att ha varit en medioker simmare som man blev Lia Thomas efter ett könsbyte plötsligt bäst på damsidan. I mars vann Thomas som första biologiska man en damklass i collegemästerskapets 500 yards fritt, något som han inte kommer kunna göra om.
LÄS ÄVEN: ”Trans-simmare” vann simturnering mot kvinnor
Under en extrainsatt kongress i Budapest röstade det internationella simförbundet, Fina, om hur tävlingsbestämmelserna för transpersoner ska se ut i framtiden. Man beslutade att en transkvinna bör ha avslutat sin könskorrigering innan tolv års ålder för att få tävla med damer. 196 röstade för, 42 emot och 36 blankt.
– Det är en jättesvår och komplex situation. Våra idrottare måste komma i första hand och när jag säger idrottare så menar jag varenda idrottare, säger Finas ordförande Husain Al-Musallam på kongressen och fortsätter:
– Det här är en policy som inte kommer att stödas av vissa av våra idrottare som är transpersoner.
Från svenska simförbundet välkomnas de nya reglerna.
LÄS ÄVEN: Transkvinnor ett bakslag för amerikansk kvinnoidrott
– Det var ett beslut i rätt riktning. Det innebär att kvinnoklassen blir skyddad. Det blir en viktig rättviseaspekt, säger svenska simförbundets ordförande Pia Zätterström till SVT Sport.
Författare av texten
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samhällsnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
10 timmar
Skattefinansierad integration: Delar ut cyklar gratis till migranter
12 timmar
Abort i USA regleras nu precis som i Europa och Sverige
14 timmar
Biden råkade visa upp detaljerad lathund – med beteendeinstruktioner
16 timmar
Erdogan i nytt samtal med Andersson – kräver att kurder lämnas ut
19 timmar
Umgicks med muslim som uppmanade till mord på homosexuella
21 timmar
Här är yrkesgrupperna som sjukskriver sig mest
2 dagar
Här är IS-terroristen som mördade i Oslo
SVT om varför islamistens bakgrund utelämnas: Inte relevant
VIDEO: Tusentals migranter stormade EU – 18 döda
Iranier sköt mot gaybar i Oslo – 2 döda och 21 skadade