Efter USA:s intåg i Venezuela i helgen, där landets ledare togs av amerikanska specialstyrkor som flög in med helikoptrar samtidigt som landet bombades, har president Donald Trump återigen påmint om sin nästa plan. USA behöver Grönland, och enligt en av hans närmaste medarbetares fru kommer detta att ske “SNART”.

I en intervju med tidningen The Atlantic efter helgens attack mot Venezuela har Trump återigen tagit upp Grönland. Den amerikanske presidenten antydde att Venezuela inte nödvändigtvis är det sista landet som kan komma att utsättas för ett militärt ingripande.

– Vi behöver Grönland, absolut, har Trump sedan sagt till The Atlantic.

”SNART”

Detta kommer kort efter att Donald Trump vice stabschef Stephen Millers fru – som tidigare även varit talesperson för USA:s regering – har delat en karta där Grönland täckts av USA:s flagga. Inlägget har fått stor uppmärksamhet i medier och hela 22 miljoner visningar på plattformen X.

LÄS ÄVEN: Trump: USA kommer styra Venezuela

Publiceringen sker bara kort efter att USA gått in i Venezuela och tillfångatagit Nicolás Maduro, samt meddelat att Vita huset framöver kommer att styra Venezuela och dessutom kontrollera dess oljeproduktion.

”De säger Danmark var där för 300 år sedan”

Att Grönland kan stå på tur är något Trump har upprepat under en längre tid. Den amerikanske presidenten har även vägrat att utesluta användning av våld för att säkra kontrollen över ön från sin Natoallierade Danmark, som sedan lång tid haft goda relationer med USA.

Trump har förklarat att USA behöver hela Grönland för sin nationella säkerhet, eftersom det enligt honom rör sig både ryska och kinesiska fartyg i vattnen runt ön. Det bör också påpekas att USA redan har en militär flygbas på Grönland.

LÄS ÄVEN: USA:s vicepresident om Grönland: ”Otroliga naturresurser”

– Vi behöver Grönland för nationellt skydd. De har en mycket liten befolkning. De säger att Danmark var där för 300 år sedan eller något med en båt. Tja, vi var där med båtar också, det är jag säker på. Så vi får lösa allt det här.

Danmark: USA har ingen rätt

Danmarks statsminister Mette Frederiksen reagerar starkt på uttalandet och kallar det för ”helt meningslöst”.

– Det är absolut meningslöst att prata om att USA behöver ta över Grönland. USA har ingen rätt att annektera något av de tre länderna i rigsfællesskabet (Danmark, Grönland och Färöarna, reds. anm.), framförde hon i danska TV2.

LÄS ÄVEN: Danska regeringen i krismöte efter Trumps Grönlands-hot

Grönlands premiärminister Jens-Frederik Nielsen har kommenterat bilden på Grönland i en amerikansk flagga.

”Vårt land är inte till salu och vår framtid avgörs inte av inlägg på sociala medier”, skrev Nielsen i ett inlägg på Facebook.

Faksimil Facebook

Underrättelsechef: ”Trump kommer aldrig genomföra regimskiften”

President Donald Trumps nya planer på att styra Venezuela, som har världens största oljereserver, och idén att kontrollera hela Grönland genom ett övertagande går stick i stäv med vad han framförde i olika tal våren 2025.

Trump besökte bland annat Mellanöstern och gjorde klart för länderna i regionen att tiden då USA lägger sig i konflikter eller ägnar sig åt regimskiften är över. Han har fördömt vad han beskriver som västerländsk ”interventionistisk” politik, som enligt honom har orsakat katastrofer i Mellanöstern.

LÄS ÄVEN: Trump i Saudiarabien – hoppas på ett nytt Mellanöstern

Så sent som i oktober i år meddelade USA:s nationella underrättelsechef Tulsi Gabbard att den amerikanske presidenten aldrig kommer att ägna sig åt regimskiften eller ingripa i konflikter. På uppdrag av Trump själv framhöll hon att han valts av det amerikanska folket för att sätta stopp för detta.

– Det gamla sättet att tänka i Washington är något vi hoppas hör till det förflutna och något som har hållit oss tillbaka alldeles för länge. I årtionden har vår utrikespolitik varit fast i en kontraproduktiv och ändlös cykel av regimskiften och nationsbyggande. Det har varit en one size fits all-strategi där man störtat regeringar, försökt påtvinga andra vårt styrelseskick, ingripit i konflikter som man knappt förstått och lämnat efter sig fler fiender än allierade, sa Gabbard och fortsatte:

– Resultatet: tusentals miljarder spenderade, otaliga liv förlorade och i många fall skapandet av ännu större säkerhetshot, inklusive framväxten av islamistiska terrorgrupper som IS. President Trump valdes av det amerikanska folket för att sätta stopp för detta, och redan från dag ett har han visat ett helt annat sätt att bedriva utrikespolitik.

Öppnar för Colombia och Kuba

Trump har kommenterat sin tidigare hållning om att inte lägga sig i eller förändra styren i andra länder med att han nu vill städa upp i USA:s närområde. Nu öppnar den amerikanske presidenten för att, efter Venezuela, gå vidare med Colombia och Kuba.

I ett nytt uttalande framför Trump att Colombias president är en sjuk man och att kokainet flödar därifrån till USA.

LÄS ÄVEN: Putin: Trump menar allvar med att annektera Grönland