På söndagen spelade Belgien mot Marocko i fotbolls-VM i Qatar. En match som Marocko vann med 2-0. Strax efter att matchen hade avslutats utbröt kaos i Belgiens huvudstad och massmedia har antytt att det handlar om upprörda belgiska fans efter förlusten. Men videoklipp visar att det är araber med bland annat marockanska och palestinska flaggor som firar vinsten genom att vandalisera staden.

På sociala medier cirkulerar videoklipp som visar när araberna vandaliserar butiker, bilar och startar bränder på Bryssels gator. Belgisk polis använder vattenkanoner för att få kontroll på situationen.

Samtidigt antyder flera tidningar både i Sverige och utomlands att det handlar om upprörda belgare efter Belgiens förlust. Expressen skriver att det är upplopp ”efter Belgiens förlust”.

Den brittiska tidningen Express skriver att det är belgiska fans som orsakar kravallerna.

Aftonbladet rapporterar att det är marockanska fans men väljer att tona ned allvaret med att det handlar om ett ”stökigt firande”.

Bilar brinner

Nedan följer ett axplock av videoklipp från Bryssels gator.

https://twitter.com/NewsJunkieBreak/status/1596908325563551744
https://twitter.com/Gilless_92/status/1596912133056647168

LÄS ÄVEN: VIDEO: Sverige spelade ”på bortaplan” i Malmö