Trots att folkutbytet fortsätter i oförminskad takt och etniska svenskar i vissa städer och åldersgrupper redan är i minoritet fortsätter politikerna att tala om integration. Vad finns det att integreras i om svenskarna är i minoritet? Den frågan vill Katrin Stjernfeldt Jammeh (S), ordförande i Malmö kommunstyrelse, inte svara på.
I mars rapporterade Samnytt att antalet utrikes födda i Sverige ligger på en ny rekordnivå. 2024 var 2 200 238 av de som är officiellt registrerade i Sverige utrikes födda, vilket motsvarar 20 procent av den totala befolkningen på 10 588 020. På bara knappt tio år har antalet fördubblats.
Utöver det fortsätter regeringen, trots utlovade paradigmskiften, att dela ut tusentals nya medborgarskap varje månad.
LÄS ÄVEN: Antalet utrikes födda i Sverige på ny rekordnivå
Malmö är den kommun där processen gått längst och ger en bild av hur hela Sverige kommer att se ut i framtiden. Styret består av Socialdemokraterna, Liberalerna och Miljöpartiet.
Ordförande i kommunstyrelsen är Katrin Stjernfeldt Jammeh (S). Henne ville Nils Littorin, partiledare för Malmölistan, fråga hur man ser på detta med integration då det snart inte finns något kvar att integreras i, men det blev inte mycket till svar:
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Denna gång talade Stjernfeldt åtminstone med Littorin. Då han försökte tala med henne 2022 om korruption inom Socialdemokraterna flydde hon i stället utan att säga ett enda ord.
Det handlade då om att Malmös rödblå styre (S+L) i fyra år hade kunnat rädda sina budgetar med stöd från Miljöpartiet och som tack för rösterna fick tre miljöpartister välbetalda jobb i stadshuset.
LÄS ÄVEN: VIDEO: Här flyr Malmös S-topp frågor om korruption
Samma attityd till att svara på frågor från allmänheten om allvarliga ämnen uppvisade socialdemokratiska politiker i Sandviken.
I ett reportage i fjol granskade Samnytt Socialdemokraternas tvångsintegrering, en plan som de vill implementera över hela landet.
LÄS ÄVEN: REPORTAGE: Socialdemokraterna tvångsflyttar svenska barn för “integrationen”
KOMMENTARSREGLER
Kommentarer förhandsgranskas inte av Samnytt och är inte redaktionellt material. Du är själv juridiskt ansvarig för det du skriver i kommentarsfältet.
Den som inte följer våra kommentarsregler riskerar att bli blockerad och få sina kommentarer raderade.