Screenshot 2019-02-20 at 22.09.00

Jussie Smollett

Utrikes

Anklagas för fejkat hatbrott – riskerar nu fängelse

Publicerad 2/20/2019
Annons

Skådespelaren Jussie Smollett, som spelar i TV-serien Empire, skapade ett mediadrev förra månaden när han påstod att han blivit utsatt för ett hatbrott av två personer som skrek ”detta är MAGA-land” (MAGA var trumps slogan i valet 2016) och fick en snara runt halsen. Nu undersöker polisen istället bevis som indikerar att han betalade två nigerianer för att fejka händelsen.

Skulle Smollet befinnas skyldig till falsk polisanmälan kan skådespelaren riskera fängelsestraff, enligt Infowars.

CNN skriver att nigerianerna är bröder och arresterades i onsdags men släpptes strax därpå efter att polisen sagt sig ha nya bevis. De två männen sägs nu samarbeta fullt ut med rättsväsendet. En av ska ha dessutom ha medverkat i TV-serien Empire, samma som Smollett spelar i, rapporterar New York Times.

– Om det beslutas att en person ljög för polisen om ett påstått brott kan de åtalas för en klass 4-förbrytelse, sa Andrew Weisberg till HollywoodLife och lade till att straffet kan bli ett till tre års fängelse.

Förutom fängelsetid tror många att Smollets karriär är över om han befinns skyldig.

Smollet nekar till anklagelserna.

Redaktionen
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
867Ryska civila evakueras undan ukrainska attacker i Belgorod
Annons