ersson
Inrikes

Elin Ersson: Polisen är våldsam, ljuger och vill tysta folk

Publicerad 6/6/2020
Annons

På söndag kommer ännu en svensk Black Lives Matter-demonstration att hållas i Sverige, trots förbudet mot folksamlingar på över 50 personer, denna gång i Göteborg. Inför spektaklet har en av arrangörerna haft kontakt med polisen som gör allt för att vara behjälpliga. Detta menar asylaktivisten Elin Ersson bara är ett skådespel från myndighetens sida.

Elin Ersson gjorde sig sommaren 2018 ökänd för att ha hindrat avfärden för ett flygplan med en kriminell utvisningsdömd afghansk man ombord. För detta dömdes hon sedermera till böter för brott mot luftfartslagen.

LÄS ÄVEN: Asylaktivisten Elin Ersson döms till böter för brott mot luftfartslagen

Arrangörens inlägg om polisen i positiva ordalag kunde Ersson inte tolerera.

”Tro inte på deras skit”, uppmanar asylaktivisten bland annat till.

Enligt Ersson kommer polisen att agera extra brutalt då det handlar om just ”rasism och polisvåld”.

Deras syfte är också att ”tysta alla som säger att de agerar inhumant”, påstår hon.

Afghaner och judar

I oktober 2019 jämförde hon företaget Interbus transport av afghaner utan asylskäl som ska utvisas med nazisternas förföljelser och utrotning av judar på 1940-talet.

”Tro inte att Interbus hade agerat något annorlunda år 1940”, skriver hon i ett annat inlägg.

Andreas Nilsson
Annons
Senaste nytt
Populärt just nu
338M, KD och L röstade för Ungernfientlig resolution i EU
Annons