Mer än tio veckor före den planerade allmänna sammankomsten skickade Sverigedemokraterna i Skurup in en ansökan till polisen. Trots att man var ute i så god tid behandlades ansökan inte förrän dagen innan. Alldeles för sent, anser JO som nu kritiserar polisen.
Ansökan av SD Skurup om tillstånd att anordna en allmän sammankomst gjordes den 18 mars i fjol och avsåg ett politiskt möte den 31 maj. Då Polismyndigheten inte påbörjade handläggningen förrän den 30 maj hann man inte få in yttrande från bland andra kommunen och bevilja tillståndet i tid och mötet kunde inte genomföras. Enligt anmälan har den sena handläggningen inneburit en inskränkning av mötes- och yttrandefriheterna.
Vad SD Skurup hade planerat var att placera ut en valstuga vid en hamn i Abbekås kl 8-19 den aktuella dagen där sex personer från partiet skulle delta och man förväntade sig några hundra besökare.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
Handläggaren som hade hand om ärendet var ny och under upplärning. Dessutom var det första gången som han tilldelades ett sådant här ärende. Den 30 maj, då han kontaktades av företrädaren för ansökan, var också en så kallad klämdag.
LÄS ÄVEN: Förskolebarn tvingades ut i Pride-parad – föräldrar JO-anmäler
För ärenden om allmän sammankomst anses fem arbetsdagar från betalningsdatum vara en rimlig minsta handläggningstid, det var därför närmast omöjligt att hinna handlägga ärendet samma dag.
Under våren 2025 började gruppchefen ta fram sammanställningar av ärenden för att handläggarna lättare skulle kunna fånga upp de som behöver hanteras skyndsamt, t.ex. ärenden om allmän sammankomst. Det är sedan upp till handläggarna att plocka ärenden utifrån en prioritetsordning. Arbetsbördan kan därför variera mellan handläggarna och arbetsfördelningen bli ojämn. Inflödet av ärenden var också mycket stort under våren 2025 och arbetsbelastningen har varit väldigt kännbar för den enskilda handläggaren.

DO: Oacceptabelt
I sitt beslut konstaterar JO att ansökan gjordes i mycket god tid innan det planerade mötet och att polisen trots detta inte påbörjade handläggningen förrän dagen innan – och då endast med anledning av att företrädaren på nytt hörde av sig och bad om besked om ärendets status.
”En sådan passiv handläggning är givetvis oacceptabel och inte förenlig med ordningslagens skyndsamhetskrav”, skriver JO.
”Den passiva handläggningen fick till följd att den allmänna sammankomsten inte kunde genomföras. Det är allvarligt och Polismyndigheten ska kritiseras för det inträffade”, slår myndigheten fast.





