I Helsingfors byggs just nu en testanläggning med en kärnreaktor som ska producera fjärrvärme. Projektet kan bli avgörande för framtida stadsuppvärmning.
Det är i en tidigare turbinhall i kolkraftverket i Sundholmen som en pilotversion av en kärnreaktor ska producera fjärrvärme. Den kommer inte att innehålla uran utan i reaktorkärnan placeras i stället elektriska värmeelement.
På sikt vill dock den kommunala energikoncernen Helen få tillstånd att bygga ett verkligt kärnenergiverk för värmeproduktion i Helsingfors.
Missa inte vårt PLUS-innehåll!
– Vi är så seriösa som man över huvud taget kan vara, säger Pekka Tolonen, vd för Helen Kärnkraft Ab, enligt Yle.
LÄS ÄVEN: Så högt ligger det svenska stödet för kärnkraft idag
Pilotanläggningen ska användas för att bland annat testa reaktorns passiva säkerhetssystem och ambitionen är att reaktorn ska vara säker även utan extern kylning i ett nödläge.
– Vi kommer alltid till en situation där kedjereaktionen i reaktorn stannar. Men alla kärnreaktorer producerar värme även efter avstängning. Det centrala är att få bort värmen så att en härdsmälta inte uppstår, säger Tommi Nyman, vd för Steady Energy, enligt Yle.
Steady Energy har utvecklat ett reaktorkoncept och man siktar på kommersiell användning i stadsmiljöer där reaktorn ska producera enbart fjärrvärme. Reaktorn är relativt liten och arbetar med lägre temperaturer och tryck än konventionella kraftreaktorer, vilket innebär kortare skyddsavstånd och möjlighet att placera anläggningen under mark.

Ökat intresse
En modul beräknas leverera ca 50 megawatt värme och för att täcka Helsingfors behov kan upp till ett dussin moduler krävas. Helen utreder tre möjliga platser för en framtida anläggning och planerar att före utgången av nästa år fatta beslut om vilken plats som ska gå vidare till tillståndsprövning och projektering. Parallellt analyseras ett halvdussin olika reaktormodeller, varav vissa även kan producera el.
Sedan Rysslands invasion av Ukraina har intresset för underjordiska reaktorer ökat. Samtidigt visar undersökningar att en majoritet av Helsingfors invånare är positivt inställda till kärnenergi. Den första kommersiella reaktorn kan tas i drift tidigast i början av 2030-talet.
LÄS ÄVEN: Miljöpartiet: Ingen ny kärnkraft med oss i regeringen





