På torsdagen samlades EU:s ledare i Bryssel för veckans toppmöte. Fokus kom, som så ofta, att ligga på Ukraina, medan frågor som konkurrenskraft fick stå tillbaka. I centrum stod Ungerns blockering av ett omfattande stödpaket på nära 1 000 miljarder kronor som EU planerar att låna ut till Ukraina där unionens skattebetalare tar risken. För Ungern är frågan tydlig – inga pengar förrän olja levereras. Landet vill få igång leveranserna via den ryska oljeledningen som går genom Ukraina, men som enligt uppgifter skadats i en rysk attack. Viktor Orbán anklagar dock Volodymyr Zelenskyj för att medvetet blockera oljeflödet. Statsminister Ulf Kristersson (M) anklagar Orbán för ”utpressning”.

Det aktuella lånet, värt 90 miljarder euro – motsvarande cirka 965 miljarder kronor – som EU:s skattebetalare går i borgen för utöver allt annat pågående stöd, beskrivs som helt avgörande för Ukrainas fortsatta motstånd mot Ryssland i det krig som nu pågår för femte året.

När beslutet om lånet fattades i december meddelade Ungerns premiärminister Viktor Orbán, som är kritisk till fortsatt vapen- och penningstöd till Ukraina, att han inte skulle stoppa det omfattande lånet – förutsatt att Ungern själv inte behövde delta.

LÄS ÄVEN: Wallenberg: Vi är inte förberedda för fred i Ukraina

Men nu har Orbán ändrat sin hållning. Bakgrunden är att den olja Ungern köper från Ryssland via Druzjbaledningen, som transporterar oljan genom Ukraina, har stoppats. Uppgifterna om varför ledningen står stilla skiljer sig: Ukraina förklarar avbrottet med en rysk attack mot ledningssträckan, medan Ungern anklagar Ukraina för medvetet blockera oljan för att skapa problem för Orbán i den pågående valrörelsen.

Vad som däremot är klart är att ledningen är avgörande för både Ungerns och Slovakiens energiförsörjning. Innan avbrottet stod den för omkring 86–92 procent av Ungerns oljeimport och nästan hela Slovakiens behov.

LÄS ÄVEN: Sverige och EU överens: Lovar täcka Ukrainas ekonomiska behov

Ungern kopplar sitt motstånd mot lånet på nära 1 000 miljarder kronor till landets energiförsörjning och menar att frågan är existentiell. Så länge oljeleveranserna inte återupptas tänker Ungern inte ge sitt stöd till lånet – och Orbán har samtidigt tydligt meddelat att han inte kommer att ge efter för kravet.

Flera av EU:s ledare reagerade kraftigt på Ungerns agerande och menade att landet bryter mot tidigare överenskommelser. Inne på mötet riktades särskilt kritik från Europeiska rådets ordförande António Costa, som betonade att beslutet från december är bindande.

Trots kritiken stod Orbán fast vid sin position och hävdade att Ungern agerar inom sina rättigheter.

När ett gemensamt uttalande om Ukraina skulle antas fick det stöd av 25 av EU:s 27 medlemsländer. Förutom Ungern valde även Slovakien att avstå, vilket ytterligare understryker sprickorna inom unionen i frågan.

Svensk media pressade Orbán

Vid pressträffen stod både svenska statstelevisionen och TV4 längst fram med mikrofonerna. En journalist, som sannolikt representerade svensk media, pressade Orbán på varför han inte helt enkelt skickar iväg de tusen miljarderna till Ukraina istället för att göra det komplicerat kräva den olja som Ungern köpt.

– Ungerns ståndpunkt är enkel. Vi är redo att stödja Ukraina när vi får vår olja, som de blockerar. Tills dess stöder vi inget beslut som är gynnsamt för Ukraina, förklarade Orbán.

LÄS ÄVEN: Sverige med och fixar ”nödlösning” till Ukraina på 321 miljarder kronor

Den ungerske premiärministern avvisade argumentet från pressen att det finns alternativa sätt för att få oljan till Ungern och kallade frågan existentiell.

– Det är inte ett politiskt spel. Zelenskyj måste förstå att utan den oljan går alla hushåll och företag i Ungern i konkurs, sa Orbán.

Kristersson: ”Han utpressar”

På plats fanns även statsminister Ulf Kristersson (M), som menade att Ryssland själv har saboterat den ledning som förser Ungern med olja.

Sveriges statsminister anklagade den ungerske premiärministern för att ägna sig åt utpressning. Han slog också fast att Ukraina är ”det viktigaste” för Sverige.

LÄS ÄVEN: Kristersson skäller ut Orban när Ukraina bombar deras oljeledning: ”Står på fel sida av historien”

– Han utpressar nu Ukraina och hela det europeiska rådet. Min bestämda bild är att han gör det av inrikespolitiska skäl. Jag tycker inte att EU ska bli en bricka i ungersk inrikespolitik, sa Kristersson om Orbáns krav och fortsatte:

Statsminister Ulf Kristersson framförde även att stödet ska fortsätta.

– Det viktigaste för vår del är Ukraina förstås, både öka trycket på Ryssland […] det andra är att öka stödet naturligtvis till Ukraina. Då är det de 90 miljarderna som står på spel. Det är oacceptabelt av Ungern att blockera beslut som de en gång har varit med och fattat, sa Kristersson.

– Inget är viktigare än att de pengar som Ukraina desperat behöver kommer fram, sa statsministern vidare.

EU ska laga ledningen

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj deltog i EU-mötet via länk, trots att Ukraina inte är medlem i unionen. Han uttryckte frustration över situationen där Ungern och Slovakien blockerar utbetalningen av stödet.

– Detta är kritiskt för oss. Det är en tillgång som skyddar liv, sa han.

För att frigöra de nästan 1 000 miljarder kronor i stöd till Ukraina, som för närvarande blockeras av Ungern, har EU-kommissionen under ledning av Ursula von der Leyen erbjudit sig att hjälpa till med reparationen av oljeledningen som förser Ungern med rysk olja.

LÄS ÄVEN: Edward Blom: Ungerns diplomatiska kontakter med Ryssland är ”oändligt värre” än gruppvåldtäkter i Sverige

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har enligt uppgift accepterat erbjudandet, och Ulf Kristersson meddelade att Sverige är berett att bidra med personal vid reparationen.

– Inte för att stödja Ryssland utan för att stödja Ukraina. Om inte den här frågan avgörs i dag får Ukraina allvarliga problem, och jag är rädd för att det är precis vad Ungern är ute efter, underströk Kristersson.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen. Foto: EU

SVT: Går inte att utesluta Ungern

Att Ungern kan inta en avvikande ståndpunkt inom EU är en grundläggande del av den demokratiska processen. Trots detta har den skattefinansierade public service-aktören SVT i sin rapportering om konflikten lagt till en faktaruta där man lyfter möjligheten att utesluta Ungern – något som samtidigt kan tolkas som en antydan från SVT om att landet trotsar EU och att det är oacceptabelt.

LÄS ÄVEN: Ukrainas förslag: Slovakien och Ungern bör lämna EU

”Ungern blockerar nu EU:s stöd, men det finns inga möjligheter i EU:s förordning att utesluta en medlem”, informerar statstelevisionen.

Faksimil SVT

LÄS ÄVEN: Forskaren: Svenska medier och politiker vilseleder med propaganda om Ukraina-kriget