En kvinna från Malmö, gift med den fängslade kriminelle imamen Hussein al-Jibury, måste betala tillbaka över 1,4 miljoner kronor i felaktigt utbetalt LSS-stöd. Kommunens beslut kom efter att anonyma filmklipp avslöjat att hennes rörelseförmåga inte stämde överens med de uppgifter hon lämnat. Händelsen blottar brister i hur kommuner utbyter information – något som gjort att kvinnan kunnat fortsätta få bidrag trots tidigare beslut om indraget stöd i Umeå.

Kvinnan bodde först i Umeå, där hon beviljats omfattande LSS-insatser. Men beslutet drogs tillbaka efter att Säkerhetspolisen uppmärksammat att hon utförde sysslor som inte stämde med det handikapp hon uppgett. Umeå kommun höll fast vid sitt beslut genom hela domstolsprocessen, där kommunen också fick rätt.

Trots att stora delar av handlingarna i målet var offentliga – med undantag för vissa medicinska uppgifter – blev indragningen aldrig känd för Malmö stad när familjen senare flyttade dit och kvinnan ansökte på nytt.

Ny kommun – nya bidrag

När kvinnan kom till Malmö valde handläggarna att bevilja hennes ansökan. Kommunen brydde sig inte om att inhämta Umeås tidigare beslut och kände därmed inte till att hennes LSS-stöd redan stoppats en gång.

LÄS ÄVEN: Myndighet: Tiotals skattemiljoner i bidrag varje år till illegala migranter

Enhetschefen Kristina Saunders skyller på att det är sekretess mellan kommuner som ”generellt” försvårar informationsutbytet. Om så varit fallet i det aktuella ärendet framgår dock inte.

I övrigt beskriver hon att varje kommun måste fatta ett eget beslut och hävdar att uppgifter bara kan delas mellan kommuner om den sökande ger sitt uttryckliga medgivande. I övrigt vill hon att hon inte uttala sig i några individärenden och säger att förvaltningen endast lämnar ut det som lagen tillåter.

Film avslöjade stora avvikelser

Malmö stads granskning inleddes först när två anonymt inlämnade filmklipp dök upp på Funktionsstödsförvaltningen. Materialet visade kvinnan på en parkeringsplats i Malmö där hennes rörelseförmåga syntes vara betydligt större än vad hon beskrivit vid hembesök.

Handläggarna hade tidigare fått höra att hon knappt kunde använda armar och händer och att hon inte klarade grundläggande moment som att duscha eller klä sig. Kommunen skriver: ”Hon uppgav att hon enbart kunde lyfta armarna några centimeter från knäet.

LÄS ÄVEN: Efterlyst kriminell S-politiker får fortfarande bidrag från Sverige

Filmerna visade något helt annat. Enligt kommunens beskrivning kunde kvinnan bland annat manövrera sin rullstol, böja sig framåt, lyfta fotstöd och kliva in i en bil: ”Av filmerna framgår att NN … självständigt sätta sig i en bil, sträcka sig efter bilbältet och knäppa fast det för att sedan luta sig ut för att dra igen den vidöppna dörren.

Vid det laget hade Malmö redan hunnit betala ut 1 413 953 kronor i skattefinansierad assistansersättning till kvinnan, utöver det hon tidigare fått i Umeå.

Kommunen kräver tillbaka pengar – vann i domstol

Kvinnan motsatte sig återbetalning och överklagade kommunens krav till Förvaltningsrätten i Malmö. Där fick dock kommunen rätt. Domstolen slog fast: ”[Hustrun] … har orsakat att det ekonomiska stödet för personlig assistans har lämnats felaktigt.”

Malmö stad betonar i rättegångshandlingarna att man inte förnekar att kvinnan har medicinska besvär, men att de uppgifter som lämnats om hur besvären påverkar vardagen inte varit i närheten av korrekta. Hade Malmö känt till Umeås tidigare bedömning skulle ansökan ha avslagits redan från början.

Fakturan för återbetalning skickades sommaren 2023 men är fortfarande obetald och ligger nu hos Kronofogden. Det är oklart huruvida det någonsin kommer att gå att kräva tillbaka skattebetalarnas pengar.

Kopplingar till islamistiskt nätverk

Kvinnan är gift med Hussein al-Jibury, en av de imamer som regeringen beslutat ska utvisas som hot mot rikets säkerhet. Han avtjänar för närvarande ett flerårigt straff för grov ekonomisk brottslighet kopplat till en förskolekoncern inom ett islamistiskt nätverk.

LÄS ÄVEN: ”Svensk” pensionär från Irak döms för bidragsfusk – cashade in bidrag och bodde i Nordafrika

Den bidragsfuskande och nu återbetalningsskyldiga hustrun satt i styrelsen för koncernen i nästan 20 år. Även där utförde hon sysslor som hon enligt den beskrivning av hennes handikapp som lämnades till myndigheterna borde varit fysiskt omöjliga att fullgöra.

När Expressen försökt få besked om hur Malmö arbetat med kontroll av kvinnans bakgrund eller om någon polisanmälan gjorts, har kommunen nekat med hänvisning till sekretessregler. Kvinnan själv har inte velat svara på tidningens frågor.