Efter en intensiv medial kampanj inför valet om de så kallade tonårsutvisningarna ger Tidöregeringen efter. På en pressträff på måndagen presenterade man ett nytt regelverk.
– Vi har enats om en lösning som jag tycker är bra, säger statsminister Ulf Kristersson (M).

De så kallade tonårsutvisningarna har blivit en av årets mest omdebatterade migrationsfrågor. Det handlar om ungdomar som kommit till Sverige tillsammans med sina familjer och som ofta har bott här under flera år, gått i svensk skola och anses ha etablerat sig i samhället.

När de fyller 18 år räknas de dock inte längre automatiskt som barn i familjens migrationsärende. I vissa fall har det lett till att föräldrar och yngre syskon fått stanna i Sverige medan den myndiga sonen eller dottern fått avslag och riskerat att utvisas ensam.

LÄS ÄVEN: Rödgröna kravet: Hämta tillbaka utvisade

Bakgrunden är förändringar i utlänningslagen och reglerna för anhöriginvandring. Kritiker menar att regelverket fått konsekvenser som lagstiftaren inte avsåg och att familjer splittras trots stark anknytning till Sverige. Under vintern växte kritiken från flera partier, organisationer och jurister och frågan skapade även motsättningar inom Tidösamarbetet. Oppositionen krävde ett omedelbart stopp för utvisningarna medan regeringen i stället arbetade fram en så kallad ventil som skulle ge fler unga möjlighet att få uppehållstillstånd.

I mars beslutade regeringen och Sverigedemokraterna att pausa handläggningen av de aktuella ärendena i väntan på ny lagstiftning. Därefter har arbetet fortsatt med en permanent lösning och nu har Tidöpartierna enats om nya regler.

Ventilen är här

– För en liten stund sedan fattade regeringen beslut i den viktiga frågan om att hitta en ventil för de tonåringar vi har diskuterat under en tid och som riskerat att fara illa i reformerna av anhöriginvandringen, säger säger Ulf Kristersson (M).

De nya reglerna:

LÄS ÄVEN: Tidöregeringen mildrar migrationslinjen och pausar ”tonårsutvisningar” efter kritik

Ungdomar som är mellan 18 och 21 år kommer kunna få uppehållstillstånd på grund av anknytning till föräldrarna, vilket är en höjning från dagens 18 år. Det gör det möjligt för ungdomar att gå klart gymnasiet och få bättre förutsättningar att sedan uppfylla kraven för att få ett eget uppehållstillstånd.

Det blir möjligt för personer som redan har fått ett slutgiltigt utvisningsbeslut efter den 1 januari 2025 att söka ett nytt uppehållstillstånd. Det kan ske utan att först behöva lämna Sverige och det kan ske från utlandet för dem som redan hunnit lämna.

Bygga framtid i Sverige

”Unga människor som gör allt rätt ska få en chans att bygga sin framtid i Sverige”, skriver statsministern på sociala medier.

”För över ett år sedan påbörjade vi arbetet att hitta en lösning för de tonåringar som har hamnat i kläm på grund av de lagändringar som gjordes 2016 och 2021. Idag lägger vi fram det lagförslaget.”

Enligt Ulf Kristersson ska Sverige ”vara ett land för dem som som gör rätt för sig och där ansträngning lönar sig – oavsett vem man är och var man kommer ifrån” och ”hårt arbetande människor som vill bli en del av Sverige ska välkomnas in i vår samhällsgemenskap”.

Förslaget kommer läggas fram som en proposition för riksdagen at ta ställning till under sommaren.

Pressträffen:

LÄS ÄVEN: SD-kvinnor satte press för att stoppa ”tonårsutvisningar” – nu vill SD-ledningen pausa